Louis Daniel Armstrong
pierwsze imię Louis
drugie imię Daniel
nazwisko Armstrong
data urodzenia 04.08.1901
miejscowość urodzenia Nowy Orlean
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
znany jako/pseudonim art. Satchmo
tytuł/stopień Muzyk
płeć mężczyzna
stan cywilny żonaty
 
data śmierci 09.07.1971
miejscowość śmierci Nowy Jork
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku memori.pl
stan pochówku Nowy Jork
państwo pochówku Stany Zjednoczone
 
cmentarz Cmentarz wirtualny
 
Muzyk
Amerykański legendarny trębacz, wokalista jazzowy i kompozytor, uważany za jedną z ważniejszych postaci historii jazzu.

Louis Armstrong urodził się i dorastał w Nowym Orleanie, dzielnicy cieszącej się bardzo złą sławą. Wywodząc się ze slamsów, mając niskie pochodzenie społeczne i czarny kolor skóry, osiągnął bardzo szybko sukces, zdobywając dzięki swej nietuzinkowej osobowości również akceptację wyższych sfer białego społeczeństwa. W roku 1912 lub 1913 jako nastolatek trafił do domu poprawczego, ale fakt ten w konsekwencji wpłynął jednak pozytywnie na całe jego późniejsze życie. W czasie pobytu w domu poprawczym dostał się do orkiestry zakładowej jako śpiewak, następnie perkusista i na końcu jako trębacz grający na sygnałówce i kornecie. Po kilku latach opuścił dom poprawczy; nie mając srodków finansowych na kupno własnego kornetu, gdy tylko udało mu się pożyczyć instrument, korzystał z każdej okazji aby zagrać z kim było to możliwe. Podstawą jego utrzymania w tym czasie była praca fizyczna.

W 1917 roku Armstrong został zauważony przez Joe "Kinga" Olivera, najlepszego w tamtym czasie kornecisty Nowego Orleanu, który stał się muzycznym mentorem młodego muzyka. Armstrong grając dorywczo na defiladach, pogrzebach, piknikachi, różnych małych imprezach zaczął już dawać sobie radę finansowo. Pod koniec 1921 roku stał się członkiem w zespole Kida Ory i Tuxedo Brass Band w miejsce scedowane mu przez Joe "Kinga" Olivera i dzięki tej pracy zaczyna zdobywać lokalne uznanie i popularność. Jego kariera muzyczna rozwijała się w szybkim tempie i wkrótce stał się muzykiem bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych. Z początkiem lat 30-tych przerzucił się z kornetu na trąbkę. Występował z markowymi zespołami na najbardziej prestiżowych koncertach w Chicago, Nowym Jorku i Los Angeles, a w latach 1932-1933 w Europie, gdzie został entuzjastycznie przyjęty - to właśnie w Londynie otrzymał przydomek "Satchmo". Nie cała jednak ówczesna publiczność europejska przyjmowała dobrze jego manieryzm i zachowanie na scenie.

Armstrong wykształcił własny styl improwizacji i wprowadził do swojej wokalistyki śpiew scatem, jego ochrypły głos dobrze współbrzmiący z muzyką jazzową, showmańskie popisy i wygląd sprawiły, że nazwisko i muzyka tego artysty stały się rozpoznawalne przez miliony ludzi na świecie.
W 1990 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Louis Armstrong występował do końca swoich dni, zmarł we śnie w Nowym Jorku.

Fenomen artysty zawarty jest w słowach Duke'a Ellingtona w pośmiertnym epitafium dla Armstronga.

"Jeżeli kiedykolwiek istniał Mr. Jazz, to był nim Louis Armstrong. Był i zawsze będzie kwintesencją muzyki jazzowej".

okoliczności śmierci
rodzaj śmierci śmierć nagła
przyczyna śmierci atak serca