Józef Kazimierz Zubrzycki
pierwsze imię Józef
drugie imię Kazimierz
nazwisko Zubrzycki
data urodzenia 16.03.1914
miejscowość urodzenia Borysław
państwo urodzenia Ukraina (obecnie)
tytuł/stopień ppor.
płeć mężczyzna
 
data śmierci 23.01.2009
miejscowość śmierci Kraków
państwo śmierci Polska
 
miejscowość pochówku Kraków
gmina pochówku Kraków
powiat pochówku Kraków
województwo pochówku małopolskie
państwo pochówku Polska
 
cmentarz Cmentarz Grębałów
 
Pilot, mechanik pokładowy
pilot Polskich Sił Powietrznych. Weteran lotnictwa bombowego i specjalnego. Uczestnik walk II wojny światowej.

Pełnił służbę w 3 i 6 Pułku Lotniczego. We Francji pełnił służbę w Bazie Lyon-Bron. Po ewakuacji do Anglii jako mechanik silnikowy przydzielony był do 317 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego. W 1942 r. zakwalifikowano go na mechanika pokładowego. Skierowany do 301 Dywizjonu Bombowego, a następnie do wydzielonej 1586 Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych odbył pierwszą turę operacyjną. Wielokrotnie latał nad Polskę. Za loty specjalne został odznaczony brytyjskim Distinguished Flying Cross.

Po przeszkoleniu na Lancasterach trafił do 300 Polskiego Dywizjonu Bombowego. gdzie pełnił funkcję zastępcy lidera mechaników pokładowych dywizjonu, wykonał drugą turę operacyjną biorąc udział m.in. w bombardowaniu Berlina w nocy 14/15 kwietnia 1945 r.

Łącznie wylatał ok. 1000 godzin. Odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari kl.V, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.

Przez lata aktywnie działał w Krakowskim Klubie Seniorów Lotnictwa. Przyczyniał się do zachowania Polskiego Dziedzictwa Lotniczego.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci z przyczyn naturalnych