Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
31.10.2012
redakcja memori.pl
Żyją w pamięci
W tym roku Święto Zmarłych przypada na czwartek. Tego dnia wszyscy z nas spędzą to święto przy grobach najbliższych naszym sercom osób. Część miejsc spoczynku bliskich odwiedzimy osobiście, a pamięć o części uczcimy w sposób symboliczny. Myślą, duchem lub w wirtualnym świecie memori. Niezależnie od przyjętej przez nas w to święto formy upamiętnienia, będzie to szczególna okazja do refleksji i wspomnień. Przywołania w myślach wspólnych chwil spędzonych z tymi, których tak kochaliśmy, a którzy musieli już odejść, lecz których życie nadal tli się w naszej pamięci i dopóki pamiętamy, tlić się płomieniem ich obecności będzie.
 
Urok tego święta sprawi, że niejeden z nas uroni łzę żalu i pokłoni się z wdzięcznością za ten kawał historii, na którym złożymy kwiaty i zapalimy znicze, dziękując za to, że była. Będzie to również moment, którego wyjątkowy nastrój oraz widok i zapach setek, nierzadko i tysięcy płonących zniczy, skłoni nas do refleksji nad własnym życiem, nad tym co jest i co będzie. Tylko od nas zależy czy wykorzystamy ten moment, by sięgnąć i zaczerpnąć z bogatej wiedzy, losów i doświadczeń życiowych osób zmarłych. Pomyślimy o tym jak oni żyli, jak chcieliby abyśmy żyli my,  jaka wiedza z ich losów płynie dla nas, czego mogą nas niewyczerpalnym, acz milczącym przykładem swojego życia i śmierci nauczyć, przed czym uchronić.
 
Niech duch tego święta sprawi, że nie przejdziemy obojętnie i obejmiemy choćby myślą mogiły, do których nikt już nie przychodzi.
 
Nie zapominajmy o prozaicznych elementach rzeczywistości, które towarzyszą dniu tego święta. O szczególnych warunkach komunikacyjnych, pogodowych i wzmożonym ruchu na drogach, a w szczególności w okolicach cmentarzy. Nie śpieszmy się, nie irytujmy. Zachowajmy szczególną czujność jako piesi i jako kierowcy, abyśmy wszyscy refleksyjnie spędzili ten dzień i bezpiecznie powrócili do naszych domów.
 
Szanujmy życie własne i innych,
Redakcja memori.pl
 
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Każdego roku żegnamy na zawsze wybitnych przedstawicieli życia publicznego, jak i mniej znane szerszej społeczności osoby z otoczenia towarzyszącego naszemu życiu. Wspomnijmy wspólnie tych, którzy w ostatnich dwunastu miesiącach odeszli na zawsze:
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.