Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
01.05.2015
redakcja memori.pl
Zmarli w kwietniu 2015 roku

W kwietniu 2015 roku odeszło wiele znanych postaci ze świata nauki, polityki, kina, muzyki czy literatury.

Jedni byli autorytetami w swojej dziedzinie, w całości oddani pasji i swojej pracy, kolejni stali się ikonami i symbolami pewnych zjawisk historyczno-kulturowych.

U progu kolejnego miesiąca robimy, krótkie podsumowanie.

Już początkiem kwietnia odszedł Robert Leszczyński, dziennikarz, barwny krytyk muzyczny.Pamiętamy go jako jednego z jurorów programu muzycznego „Idol”. Później prowadził także „Mop Man”. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Laif”, a w ostatnich latach związany był z redakcją tygodnika „Wprost”.

1 kwietnia 2015 roku ciało dziennikarza znaleziono w jego mieszkaniu. Wstępnie podano, iż przyczyną śmierci była nierozpoznana do tej pory cukrzyca. W sprawie tak nagłej śmierci wszczęto dochodzenie. Po sekcji zwłok stwierdzono, że zgon nastąpił wskutek wielonarządowej niewydolności. Do dzisiaj jednak nie jest pewne co tak naprawdę wpłynęło na los młodego dziennikarza. 10 kwietnia odbył się pogrzeb Roberta Leszczyńskiego, spoczął na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

 

W połowie kwietnia świat obiegła wiadomość o śmierci noblisty, pisarza Güntera Wilhelma Grass. Znany był on głównie jako autor tzw. „Trylogii gdańskiej”, której pierwszą część stanowi powieść „Blaszany bębenek”. Napisał także wiele innych godnych uwagi, a niekiedy problematycznych względem treści książek, wierszy, zbiorów opowiadań. W 1999 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nobla.

Güntera Grass przez wielu uważany był za postać kontrowersyjną za sprawą swojej przynależności do formacji paramilitarnej Waffen-SS, która w owym czasie byłą wyrazem jego młodzieńczego buntu.

Pisarz odszedł 13 kwietnia 2015 roku. Został pochowany 29 kwietnia na niewielkim cmentarzu w Behlendorf w Niemczech.

 

W kwietniu 2015 roku odeszli także: aktora Barbara Sass (2 kwietnia), amerykańska aktorka Judith Malina (10 kwietnia), taternik i alpinista Janusz Kurczab (11 kwietnia), wokalista Percy Sledge (14 kwietnia), kanadyjski aktor Johnathan Crombie (15 kwietnia), polityk Władysław Bartoszewski (24 kwietnia).

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.