Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
25.04.2015
redakcja memori.pl
Zmarł Władysław Bartoszewski

24 kwietnia 2015 roku odszedł profesor Władysław Bartoszewski polityk, dziennikarz, pisarz.

Jako żołnierz AK i działacz podziemia, a także więzień Auschwitz (od 1940 r.) był świadkiem wielu wydarzeń z historii Polski w czasie okupacji, co znalazło odbicie w jego publikacjach książkowych. Związany był m.in. z takimi organizacjami jak Front Odrodzenia Polski czy Żegota, przy której działał na rzecz pomocy Żydom z getta warszawskiego.

W okresie powojennym pracował dla różnych czasopism tj. Stolica, Świat, Tygodnik Powszechny. Pisał teksty wspomnieniowe np. z powstania warszawskiego.

Od lat 70. prowadził wykłady z historii XX wieku zarówno w kraju jak i na świecie. Wiele mówił o faktach z minionego czasu, opowiadał o własnych doświadczeniach, a także działalności w opozycji. Dużo podróżował co umożliwiało mu kontakt ze środowiskami emigracyjnymi. Począwszy od lat. 90. związany był z polityką jako m.in. senator, pełnił funkcje dyplomaty (ambasadorr RP w Austrii).

Zasłynął jako charyzmatyczny mówca, trafny obserwator problemów  współczesnej Polski oraz autor wielu publikacji na temat okupacji niemieckiej. Wymienić tutaj należy m.in. „Kronikę wydarzeń w Warszawie”, „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, „Doświadczenia lat wojny 1939–1945. Fakty, postawy, refleksje”, „Los Żydów Warszawy 1939–1943. W czterdziestą rocznicę powstania w getcie warszawskim”, „Mój Auschwitz”.

Odszedł nagle w wieku 93 lat.

 

 

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.