Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
28.03.2015
redakcja memori.pl
Zmarł Tomas Tranströmer

26 marca 2015 roku odszedł noblista, ceniony poeta szwedzkiego pochodzenia Tomas Tranströmer.


Od najmłodszych lat miał duszę buntownika, co można odnaleźć na kartach tomów jego poezji. W połowie lat 50. zadebiutował w dość młodym wieku zbiorem wyrażonym prostym tytułem - „17 wierszy”.

W przyszłości zasłynął jako autor ciekawych i ujmujących wierszy, jednak ze względu na swoje pochodzenie nie był powszechnie znanym i cytowanym twórcą. W Polsce przetłumaczono kilkanaście zbiorów. Do najbardziej znanych należą: „Dziki Rynek i Żywym i umarłym”, „Moja przedmowa do ciszy”, „Niebieski dom”.

Z pewnością to w 2011 roku nastąpił przełom, kiedy przyznano autorowi Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu stwierdzono, że tworzył „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości”. Zyskał wielu entuzjastów owej twórczości, tym samym stał się autorem, którego doceniono już za życia. Jego poezja nasycona jest zaskakującymi metaforami, można odnaleźć w niej wiele kontrastów. Tranströmer uwieczniał obrazy swojego kraju, odnosił się do Boga, pisał o człowieku i jego duchowości w kontekście współczesnej cywilizacji. Sam autor inspirował się muzyką, a także jej różnymi gatunkami, ponadto komponował, na tyle na ile pozwalał mu na to jego stan fizyczny...

W 1990 roku Tomas Tranströmer przeszedł udar mózgu, w wyniku czego został częściowo sparaliżowany. Nie przeszkodziło mu to w dalszym pisaniu. Mimo problemów z mową chętnie spotykał się z czytelnikami, a w porozumiewaniu pomagała mu żona, wierna towarzyszka, która wspierała go do końca dni. Pisarz odszedł niespodziewanie w wyniku choroby wieku 83 lat.

Warto w tym miejscu ku pamięci Tomasa Tranströmera przywołać jeden z jego utworów.

„Madrygał”

Odziedziczyłem ciemny las gdzie rzadko chodzę. Nadejdzie jednak dzień gdy umarli i żywi zamienią się miejscami. Wtedy las wprawi się w ruch. Nie pozbawiono nas nadziei. Najcięższe zbrodnie pozostaną niewyjaśnione mimo wysiłku wielu policjantów. Podobnie w naszym życiu jest gdzieś niewyjaśniona miłość. Odziedziczyłem ciemny las ale dzisiaj idę innym lasem. Wszystko co żyje śpiewa śmiga trzepoce i pełza! Jest wiosna i powietrze jest bardzo ostre. Mam dyplom z uniwersytetu zapomnienia i próżne ręce jak koszule na sznurze.

 

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.