Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
08.01.2015
redakcja memori.pl
Zmarł Tadeusz Konwicki

7 stycznia 2015 roku odszedł znany i ceniony przez pokolenia pisarz, scenarzysta i reżyser, reprezentant historycznego pokolenia kolumbów – Tadeusz Konwicki.

Jego młodość przypadła na lata II wojny światowej. W tym czasie równocześnie uczył się, zdał maturę, a także działał w podziemiu, później partyzantce antyradzieckiej, wziął udział w znanej akcji „Burza”.

Pomimo tego, że odbył 5 lat studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim, nie przystąpił do egzaminu magisterskiego.

W 1946 roku zadebiutował jako rysownik i reportażysta tworząc tekst „Szkice z Wybrzeża”. Pisał opowiadania o tematyce wojennej, które był publikowane w różnych czasopismach tj. „Nurt”, „Świat Młodych”.

Ku zaskoczeniu innych pisarzy na przełomie lat 40. i 50. stał się jednym z tzw. pryszczatych. Zaczął tworzyć w nurcie socrealistycznym. Opublikował m.in. opowiadanie „Przy budowie”. W niedługim czasie zaczął odchodzić od tej tendencji, czego początkiem stały się publikacje w „Nowej Kulturze”. Stał się krytycznym obserwatorem rzeczywistości.

Tadeusz Konwicki był głównie znany jaki autor: „Sennika współczesnego”, „Wniebowstąpienia”, „Małej apokalipsy”, „Kalendarza i klepsydry”, „Kroniki wypadków miłośnych”.

Od lat 50. kiedy ukończył kurs scenopisarstwa zajmował się reżyserią. Zadebiutował w 1954 roku filmem „Kariera” w reżyserii Jana Koechera. W kolejnych latach był m.in. kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Kadr” oraz innych zespołów. W jego dorobku filmowym znajdują się scenariusze do klasyków literatury jaki i kina polskiego: „Austeria”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Ostatni dzień lata”, „Lawa”, „Dolina Issy”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Faraon”.

Pisarz odszedł po długiej i ciężkiej chorobie w otoczeniu bliskich mu osób. Przeżył 88 lat.

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.