Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
27.11.2014
redakcja memori.pl
Zmarł Stanisław Mikulski

27 listopada 2014 roku odszedł jeden ze znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych – Stanisław Mikulski.

Zadebiutował w filmie jeszcze przed zdaniem egzaminu eksternistycznego w 1950 roku w „Pierwszym starcie” Leonarda Buczkowskiego. 1952 rok to z kolei debiut na deskach Teatru im. Osterwy w Lublinie. Rok później pozytywnie zaliczył egzamin w PWST w Krakowie.

W przyszłości występował w warszawskich teatrach, zagrał około 80 ról. Sam podkreślał swój wyjątkowy związek ze sceną, teatr był jego wielką i spełnioną miłością.

Pierwszą poważną rolę zagrał w „Kanale” Andrzeja Wajdy. Wtedy też zaczęła się droga aktorka pełna przygód i rozmaitych wcieleń. Odznaczył się także w „Skąpanych w ogniu”, „Sekret Enigmy”, „Spotkanie ze szpiegiem”, „Ewa chce spać”, „Samochodzik i templariusze”. Mimo wielu kreacji najbardziej został zapamiętany jako porucznik Hans Kloss, gdzie zagrał w niezapomnianym duecie z Emilem Karewiczem jako oficerem Hermannem Brunnerem. Film stał się inspiracją dla zrealizowanego w 2012 roku sequelu w reżyserii Patryka Vegi „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”.

Według znajomych aktorów był ciepłym i życzliwym człowiekiem. Miał w sobie niesamowity wdzięk, który przyprawiony męskimi wcieleniami filmowymi wyjątkowo oddziaływał na kobiety. Stał się on swojego rodzaju zjawiskiem, jednak mimo tego nadal pozostawał skromny i oddawał się swojej pracy do końca.

Dwa lata temu została wydana autobiografia Stanisława Mikulskiego pt. „Niechętnie o sobie”, wydana przez Krzysztof Genczelewskiego, w której zawarł swojego zwierzenia na temat blasków sławy, a także ciężaru jaki ze sobą niesie oraz wynikającego z tego osamotnienia.

Aktor zmarł po krótkiej chorobie i związanym z tym pobycie w szpitalu.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.