Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
06.12.2013
redakcja memori.pl
Zmarł Nelson Mandela

5 grudnia 2013 roku odszedł pierwszy demokratycznie wybrany prezydent RPA, obrońca praw człowieka Nelson Mandela. Zmarł w wieku 95 lat.

Stał się symbolem walki przeciwko rasizmowi. Był jednym z przywódców ruchu przeciw apartheidowi. Należał do Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Już jako student działał na rzecz praw społecznych i politycznych czarnoskórych mieszkańców Republiki Południowej Afryki. Brał udział w akcjach sabotażowych przeciwko celom rządowym, za które przez długi czas przebywał w więzieniu. Po uwolnieniu w 1990 roku walczył o zjednoczenie narodowe i rasowe. W 1993 roku za wszystkie swoje działania został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. W 1994 roku wybrano go pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Przez pięć lat udało mu się stworzyć demokratyczne podwaliny państwa.

Miał wielką świadomość społeczną. Brał udział w rozmaitych kampaniach. Założył fundację pomagającą chorym na HIV, walczył z AIDS, zajmował się budowanie szkół, pomocą najbardziej potrzebującym. Został uhonorowany tytułami wielu organizacji rządowych i pozarządowych.

Na 18 lipca OZN ustanowiło Dzień Mandeli, w którym przez 67 minut należy zrobić coś dla dobra drugiego człowieka (symboliczne 67 lat walki polityka). W pewnym momencie życia Nelson Mandela wycofał się z życia publicznego, jednak do końca był wierny swoim ideałom.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.