Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
25.12.2014
redakcja memori.pl
Zmarł Krzysztof Krauze
W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia 24 grudnia 2014 roku odszedł ceniony polski reżyser filmowy Krzysztof Krauze.
 
Najbardziej znany był jako twórca filmów fabularnych. Z pewnością w pamięci każdemu zapadły:  „Dług”, „Plac Zbawiciela” (obydwa nagrodzone Złotym Lwem) „Mój Nikifor”, czy ostatnia produkcja, ponownie współtworzona wraz z żoną Joanną Kos-Krauze – „Papusza”. Zrealizował także wiele filmów dokumentalnych.
Wielokrotnie nagradzany był na krajowych i światowych festiwalach filmowych. Został laureatem Orłów, złotych Lwów, zyskał także nominację do m.in. Złotych Kaczek.
 
Wieść o chorobie nowotworowej w 2006 roku zapoczątkowała trudny okres w życiu reżysera. Przez ten cały czas nie poddawał się, nie ustawał w walce, sukcesywnie poddawał się leczeniu. Równocześnie pracował, oddawał się swojej pasji. Owocem tego były kolejno zrealizowane filmy oraz planowane projekty. Starał się także być otwarty i pomagać ludziom zmagającym się z nowotworem. Swoją naukę i doświadczenie powszechnie przekazywał. Uczył, aby konsekwentnie brać odpowiedzialność za własne życie, dbać o najmniejsze aspekty naszego zdrowia, a co najważniejsze podejmować wyzwania, szczególnie te, które pomagają nam się zmieniać na lepsze. Nawet jeśli motywacją do wszelakich zmian jest choroba śmiertelna...
 
Gdy robił film, to świat przestawał istnieć. Absolutnie poświęcił się tej sztuce. Krzysztof Krauze był głosem pokolenia lat 90. Wielki człowiek filmu, wielki twórca – Robert Gonera o Krzysztofie Krauze.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.