Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
18.04.2014
redakcja memori.pl
Zmarł Gabriel Garcia Marquez

Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.”

17 kwietnia 2014 roku odszedł jeden z najbardziej znanych noblistów i pisarzy współczesności – Gabriel Garcia Marquez. Zmarł w następstwie długotrwałej choroby w wieku 87 lat.

Z pochodzenia był Kolumbijczykiem. Całe życie związany był z krajami latynoskimi. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz. Początkowo pisał do gazet lokalnych, następnie był reporterem dziennika „El Espectador” i pracował jako korespondent, przebywając w rozmaitych krajach świata.

Jako literat zadebiutował w 1955 roku powieścią „Szarańcza”. Sławę przyniosły mu utwory: „Sto lat samotności”, „Miłość w czasach zarazy”, „Kronika zapowiedzianej śmierci”, „Rzecz o mych smutnych dziwkach”.

Nazywany był ojcem realizmu magicznego – tendencji w literaturze latynoamerykańskiej, a później także europejskiej. Za utwory napisane w tym stylu (wątki magiczne, fantastyczne przenikające realny świat) został ogłoszony laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku.

W 1999 roku na wieść o chorobie nowotworowej Marquez zaczął pisać wspomnienia, które zostały opublikowane w książę „Żyć, aby opowiadać o tym”. Pod koniec życia wycofał się ze sfery publicznej oraz zawodowej.

Cała twórczość pisarza jest obfita w różnego rodzaju myśli, które możemy uznać za aforyzmy. Emanują one optymizmem i iskrą nadziei, mówią o tym, co jest istotne w życiu każdego człowieka.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.