Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
01.03.2015
redakcja memori.pl
Zmarł Bohdan Tomaszewski

27 lutego zmarł jeden z symboli polskiego dziennikarstwa sportowego, komentator wielu doniosłych dla sportu chwil – Bohdan Tomaszewski.

W młodym wieku zadebiutował na korcie tenisowym, jednak jego dalsze plany sportowe przerwała II wojna światowa, w której wziął czynny udział jako żołnierz AK. W 1946 roku zajął się dziennikarstwem sportowym. Zdawał relacje radiowe, a także w telewizji z różnych wydarzeń. Wielokrotnie skomentował igrzyska olimpijskie, m.in. te, na których Władysław Kozakiewicz zdobył złoty medal w skoku o tyczce i jednocześnie pobił rekord świata. Komentował także wyścigi kolarskie, zawody lekkoatletyczne, a także mecze swojego – można rzec – ukochanego, tenisa.

Do dzisiaj, nie tylko początkujący dziennikarze, czerpią inspiracje z jego autentycznego stylu, potrafił zainteresować i nadać charakter każdemu wydarzeniu bez etapowania zbędnymi emocjami.

Wiele jego wypowiedzi jest powszechnie cytowanych, przeszły one do historii dziennikarstwa i wiążą się z różnymi anegdotami ze świata sportu. Twierdził, że „sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia”.

Bohdan Tomaszewski jest dzisiaj uznawany za profesjonalistę, bez reszty oddanego swojej ogromnej pasji...

 

Odszedł w wieku 94 lat.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.