Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
08.07.2013
redakcja memori.pl
Zielonooka Legenda Kina

Vivien była więcej niż gwiazdą. Była kometą. I jak kometa, wypaliła się. - Roger Furse

Vivian Mary Hartley znana jako Vivien Leigh brytyjska aktorka filmowa i teatralna urodziła się w 1913 roku w Indiach.Najbardziej kojarzona jest z postacią Scarlett O'Hary z angielskiego melodramatu „Przeminęło z wiatrem”.

Od najmłodszych lat przejawiała zdolności aktorskie. Od zawsze czuła powołanie w tym kierunku. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych. Grała w teatrze, była również modelką. Jej zdjęcia ukazały się m.in. w magazynie „Vouge”. W tym czasie wyszła za mąż za Herberta Leigh Holmana, związek jednak nie był zbytnio udany. Z najlepszych spraw Vivien zawdzięczała Holmanowi córeczkę Suzanne oraz... pseudonim. Drugie imię męża posłużyło za stworzenie Vivien Leigh.

Aktorka wiele podróżowała. W przyszłości dzięki znajomości języków obcych dubbingowała filmy własnej produkcji. Biegle mówiła w językach francuskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim.

1935 rok to początek wielkiej historii miłosnej Złotego Wieku Hollywood. Wtedy Vivien spotkała w teatrze Laurence'a Oliviera, który stał się miłością jej życia. Aktor w ten sposób opisał ich pierwsze spotkanie: „Po raz pierwszy ujrzałem tę zdumiewającą, niewiarygodną piękność na scenie Ambassadors Theatre, gdzie grała w "Masce cnoty". W roli tej zwróciła na siebie wiele uwagi - wówczas jednak zawdzięczała to w głównej mierze nie swym obiecującym zdolnościom aktorskim”. Z czasem stali się legendą. Występowali razem na deskach teatru, a poza sceną tworzyli idealną parę. Pobrali się w 1940 roku, a świadkiem na ich ślubie była przyjaciółka Vivien – Audrey Hepburn.

Niebawem miał miejsce jej debiut filmowy w Hollywood. Dostała rolę Scarlet O'Haryy w melodramacie „Przeminęło z wiatrem”. Dzięki tej roli zagrała u boku gwiazd kina oraz przyznano jej Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Zagrała również w takich filmach jak m.in. „Pożegnalny walc” czy „Tramwaj zwany pożądaniem”, który przyniósł jej kolejnego Oscara.

Po 1945 roku Vivien podupadała na zdrowiu, była w złym stanie psychicznym i chorowała na gruźlicę. W 1960 roku doszło do rozwodu. Od tej pory aktorka cierpiała na bardzo silną depresję. Pocieszeniem okazał się związek z kochającym ją od lat Jackiem Merivale.

Po wielu latach mówiła o swoich przebytych związkach z uczuciem oraz sentymentem, który pozostał w stosunku do każdego z mężczyzn: „Leigh nauczył mnie jak żyć, Larry jak kochać, a Jack - jak być samotną”.

Vivien Leigh w wyniku ciężkiej choroby zmarła 7 lipca 1967 roku. Wielu aktorów a także znajomych wyrażało się o niej w słowach pełnych podziwu i uznania. Niektóre osobiste relacje wskazują na wielką zażyłość i oddanie z jej strony.

Jak wspomina J. R. Taylor „Dla mnie Vivien jest, a raczej była, najwspanialszą kobietą na świecie. (…) Jej zielone oczy hipnotyzowały każdego, kto ją spotkał. Sprawiała, że jej świat wydawał się trochę magiczny - otoczona zapachem Joy, wiecznie roześmiana, wiecznie lojalna...”.

Rok przed śmiercią spisała testament, w których rozdzieliła wszystkie swoje rzeczy pomiędzy przyjaciółmi, bliskimi znajomymi. Jej prochy rozsypano w ukochanym miejscu nad stawem w posiadłości Tickerage Mill.

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
2014.02.08
ZZywiołowa Scarlet O'Hara i subtelna Myra Lester-wspaniałe pozostające na zawsze w pamięci kracje.Jedna z najlepszych i najpiękniejszych aktorek kina amerykańskiego.