Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
20.08.2013
redakcja memori.pl
Z historią w tle

Leon Lech Beynar - pisarz historyczny, publicysta, znany pod pseudonimem Paweł Jasienica stał się autorem bardzo tępionym przez władze komunistyczne. Długo czekał na powrót do łask, dzisiaj jest cenionym, ale poniekąd zapomnianym twórcą. W 43. rocznicę śmierci wspominamy ciekawego i wybitnego polskiego pisarza.

Paweł Jasienica znany jest głównie jako autor syntezy dziejów Polski „Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Jak sam stwierdził studium historii na Uniwersytecie Wileńskim było jego życiowym kierunkiem i w ciągu całej swojej drogi rozwijał swoją intelektualną pasję. W czasie wojny na tajnych kompletach wykładał lekcje historii. Działał w podziemiu, brał udział w akcjach zbrojnych w oddziale partyzanckim. Zaraz po wojnie w 1948 roku wykładał na zajęciach dziennikarskich sztukę reportażu. Uznawany był za mistrza tego gatunku. Zajmował się głównie bieżącymi wydarzeniami oraz nie tak odległymi faktami wojennymi. Pisał do „Tygodnika Powszechnego”, gdzie miał styczność z Jerzym Turowiczem czy Stefanem Kisielewskim.

W okresie PRL-u został aresztowany za działalność czasu II wojny światowej. Bardzo prawdopodobne jest, że zwolniono go z więzienia dzięki wstawiennictwu Sergiusza Piaseckiego, w ten sposób uniknął wyroku śmierci. Od tego momentu każdorazowo szukano hańbiących pisarza dowodów oraz próbowano wejść w środowisko opozycyjne. Przydzielono mu agentkę – Zofię „Nenę” O'Bretenny, która oczarowana Jasienicą w przyszłości została jego drugą żoną. Według faktów historycznych wiadome jest, ze w kolejnym okresie nadal donosiła na swojego o wiele starszego współmałżonka. Dzieliła dwie role życiowe: szczerze kochającej żony i wiernej systemowi donosicielki.

Paweł Jasienica do końca życia był prześladowany przez władzę, krążyło wiele sugestii stworzonych przez Wiesława Gomułkę, które miały na celu zniszczenie reputacji pisarza. Między innymi po jego osobistym proteście przeciwko usunięciu z desek teatru „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka Służba Bezpieczeństwa stworzyła wiele nieprawdziwych tez na temat Jasienicy, posądzano go o zdradę ojczyzny czy obce pochodzenie. Władze komunistyczne zadbały o to, aby jego śmierć była niezauważona. Jego utwory nie istniały w powszechnym obiegu, a po 1989 roku rzadko były wznawiane.

Dzisiaj, po rozpoznaniu wielu materiałów wiadome jest, że wszelkie informacje tworzone przez władze PRL-u na zasadzie domniemań są fałszywe. Paweł Jasienica był Polakiem, walczącym w obronie ojczyzny, a przede wszystkim był doskonałym znawcą historii Polski, czego dowód stanowią jego publikacje oraz książki.

 

 

 

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.