Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
20.12.2012
redakcja memori.pl
Wpisany w realizm - rocznica śmierci Johna Steinbecka

Twórczość Johna Steinbecka stanowi niekiedy przedmiot dyskusji. Wiele rzeczy poczętych w pełnej świadomości potrzebowało czasu na odpowiednie przyjęcie. Początki drogi literackiej amerykańskiego pisarza nie były usłane różami.

Jako student podejmował rozmaitych prac. Styczność ze środowiskiem najniższych warstw społecznych ukształtowała charakter jego utworów. W wiarygodny sposób ukazywał problemy dotyczące poszczególnych jednostek, skupiając się głównie na wiejskiej ludności rodzimych terenów.

Podejmując się coraz to nowszych zajęć, w międzyczasie ciągle tworzył opowiadania oraz rozmaite teksty. Z czasem utwory nabierały charakteru, wypracował pewien sty, charakter i temat swoich powieści. Sprzedawał je różnym czasopismom, inne doczekały się publikacji.

John Steinbeck jest głównie znany z powieści realistycznych. Mają one niekiedy wymiar symboliczny oraz znamiona dramatu. „Na wschód od Edenu”, saga o kalifornijskich ranczerach, to nie tylko skupienie na losach braci, nieustannie się ze sobą zmagających. To również powieść o odkrywaniu bolesnych tajemnic i o walce dobra ze złem. „Myszy i ludzie” wymykają się jednoznacznej interpretacji. Utwór o przyjaźni, dążeniu do spełnienia, może być traktowany jako punkt wyjścia do rozmyślań na temat ludzkich relacji i próby poszukiwania szczęścia. Najwybitniejsza powieść „Grona Gniewu” zaważyła na przyznaniu Steinbeckowi literackiej Nagrody Nobla za rok 1962. Powieść pełna rozczarowań, tęsknoty, protest przeciwko upokorzeniom, oddająca charakter i nastoje współczesnego społeczeństwa.

Uhonorowanie Nagrodą nie było mile widziane w gronie krytyków, ponieważ, jak twierdzili znawcy, język Steinbecka był mało wyrafinowany, co więcej poruszane tematy mało chwalebne, do tego otoczone tonem sentymentalnym. Przeważył jednak realizm i wartości przekazywane w powieściach. Sama komisja oświadczyła, że przyznaje nagrodę za: „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw socjalnych”. W Polsce wiadomość przyjęto o wiele bardziej optymistycznie niż w Stanach Zjednoczonych. Zbigniew Bieńkowski napisał: „Steinbeck to ani buntownik, ani czarnoksiężnik, to o prostu wielki pisarz”.

W świecie literatury oprócz wybitnych pisarzy i charakterystycznych utworów istnieją mniejsze, które są owocem ambitnej pracy i autentyczności. Nie bez powodu Steinbeck otrzymał wyżej wspomnianą literacką Nagrodę Nobla. Wywołało to niemałe zamieszanie, ale wtedy świat miał powód, aby zwrócić uwagę na coś nowego i odpowiadającemu nastrojom społecznym. Opowiadania Steinbecka można przyjąć jako pewien historyczny zapis życia danej społeczności. Powieści z kolei dają możliwość analizy psychiki oraz zachowań ludzkich w konkretnych, niekiedy skrajnych sytuacjach życiowych.

Twórczość Johna Steinbecka w latach 40. z uznaniem przyjęła się w Polsce. Krytycy określali powieści jako naturalistyczne, porównywali do utworów Emila Zoli czy Guy de Maupassanta. Jego utwory stanowią inspirację chociażby dla współczesnych filmów, sztuk teatralnych, mają znamiona ponadczasowości.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.