Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
22.01.2013
redakcja memori.pl
W imię wolności
W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie czuje związku ze swoim krajem. W Polsce doszukuje się wielu wad, nie potrafi się dostrzec jej jasnej strony, ale kiedy już się to uczyni jest się posądzanym o skrajność.
Mimo wszystko warto pamiętać o pewnych wydarzeniach historycznych, które przyczyniły się do kształtowania charakterów ludzkich, wskazywały czym jest godność i odwaga.

Dzisiaj mówi się o kwestiach wolności słowa, wyrażania siebie, wolności w sensie życia bez sztywny i zobowiązujących ram.
150 lat temu o wolności mówiło się w kontekście walki o własne życie, wyzwolenia spod jarzma zaborcy, swobodzie bycia w wolnym kraju.
Tym był manifest skierowany przeciwko carowi Aleksandrowi II Romanowowi oraz Imperium Rosyjskiemu 22 stycznia 1863 roku.
Nastąpił czas czynnej walki, naznaczonej krwią i przegraną. Przez wiele miesięcy partyzanci Królestwa Polskiego, spiskowali, ukrywali się w lasach, by wszcząć atak na wojska imperium. Ponownie stanęli do boju by przełamać rządy i terror zniewalające naród. Kolejnym dowódcom powstania: Ludwikowi Mierosławskiemu, Marianowi Langiewiczowi, Romualdowi Trauguttowi, w żaden sposób, przez ponad rok, nie udało się doprowadzić do całościowego sukcesu, wygranej. Po walkach pozostało jedynie zająć się pracą organiczną czy u podstaw, małymi krokami budować teraźniejszość naznaczoną uciskiem. Nawet wobec totalnego rozbicia ojczyzny, wielu miało w sercach Polskę. Pomimo rusyfikacji i narzuconych zasad, nadal starano się zachować polską kulturę, język i pamięc o historii.  

Powstanie styczniowe oprócz walki kojarzy się również z wielką przegraną, kolejną po Powstaniu Listopadowym. Konfiskata majątków ziemskich, zesłanie na katorgę, emigracja, to tylko niektóre ze skutów. W tym czasie nieuniknione były również zsyłki na Syberię.

Charakter, przebieg Powstania Styczniowego z 1863 roku znamy z relacji historycznych, wspomnień, które przetrwały pokolenia. Wielokrotnie, oddając chołd powstańcom, uwieczniano ich poprzez dzieła literackie "Wierna rzeka", "Nad Niemnem", "Noce i dnie" czy dzieła sztuki, szczególnie grafiki Artura Grottgera.
Mimo nowoczesnej i zabieganej współczesności warto zatrzymac się myślą przy tym, co stanowi naszą historię.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.