Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
22.02.2013
redakcja memori.pl
Tytan pracy

Bez wątpienia jeden z największych aktorów teatralnych i filmowych swojego pokolenia. Pozostawił po sobie wiele pamiętnych ról. Związany był głównie z teatrami w Polsce – w Katowicach, Krakowie czy Warszawie. Niektórzy mogą sięgnąć pamięcią do postaci Orestesa w „Ifigenii w Taurydzie” czy Solonego w „Trzech siostrach”. Kilkakrotnie wystąpił również w Teatrze TV. W filmie zadebiutował w 1946 roku. Młodsze pokolenie najlepiej pamięta Tadeusza Łomnickiego jako Michała Wołodyjowskiego.

Jako pedagog związany był PWST w Warszawie, przez dwie kadencje był rektorem Szkoły.

Tadeusz Łomnicki to także pierwszy dyrektor warszawskiego Teatru na Woli, który dzisiaj nazwany jest jego imieniem.

Słowa uznania ze strony aktorów takich jak m.in. Andrzej Łapicki i Piotr Fronczewski pokazują ile miał w sobie Tadeusz Łomnicki zrozumienia i pasji do zawodu. Wiele tak zwanych dzisiaj gwiazd szklanego ekranu mogłoby pozazdrościć warsztatu, wypływającego z wielu lat nauki, pracy oraz z doświadczeń aktora. Są też tacy, którzy zawdzięczają panu Tadeuszowi swoje początki. U boku sławy pierwsze kroki stawiał Andrzej Wajda, oczarowany jego zmysłem analitycznym. Podobno nawet Jack Nicholson przybył do Polski, aby obserwować grę Łomnickiego i na tej podstawie podszkolić warsztat.

Przed śmiercią, spowodowaną atakiem serca, pracował nad „Królem Learem” i również słowa z tego dramatu były ostatnimi, wypowiedzianymi na próbie w teatrze: ,,Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!".

Mimo różnych ról życiowych zawsze na pierwszy plan wysuwał się niebywały związek Tadeusza Łomnickiego z teatrem, filmem, pracą reżysera. Rozmaity wachlarz wykreowanych postaci oraz nagrody czynią z niego aktora, o którym pamiętają pokolenia.

W dniu wspomnienia aktora, w 21 rocznicę śmierci można się zastanowić, które role filmowe Tadeusza Łomnickiego przeszły do historii i tym samym najbardziej zapadły nam w pamięć?

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.