Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
09.12.2013
redakcja memori.pl
Technologia wybuchu

117 lat lat temu, 10 grudnia zmarł szwedzki wynalazca i przemysłowiec Alfred Nobel. Zasłynął jako wybitny naukowiec, który opracował technologię materiałów wybuchowych.

Talent i umysł ścisły odziedziczył po ojcu, który był inżynierem. Immanuel Nobel zajmował się produkcją broni, był wynalazcą, zbroił armię rosyjską. Młody Alfred Nobel wiele podróżował, co wpłynęło doskonale na jego znajomość języków obcych. Kształcił się w stolicach państw europejskich oraz poza kontynentem. Interesował się fizyką, chemią oraz fizjologią i medycyną, której bardzo ufał. Ponadto był miłośnikiem literatury. Największą jednak pasją darzył nauki ścisłe. Wiele czasu spędzał w laboratoriach, co zaowocowało m.in. pracą nad praktycznym wykorzystaniem nitrogryceryny.

Naukowiec zdobył sławę poprzez opatentowanie dynamitu w 1867 roku. Była to mieszanka właśnie owej nitrogryceryny i ziemi okrzemkowej. Wbrew pozorom, Nobel, przekazując materiał wybuchowy miał uświadomić ludzi o jego znacznej sile zniszczenia. Miało to tym samym przynieść refleksje związane w pokojem na świecie. Był to początek wielkiej kariery wynalazcy, który zasłynął około 350 wdrożonymi patentami. Wprowadził kolejne materiały wybuchowe, wynalazł syntetyczny kauczuk czy chociażby sztuczny jedwab. Przez cały ten okres otworzył wiele fabryk, produkujących towary i laboratoriów na całym świecie.

Majątek, który pomnażał przez całe życie, przeznaczył na coroczną specjalną nagrodę, która dzisiaj przyznawana jest przez fundację powstałą w 1900 roku. Od tego czasu osoby o wybitnych osiągnięciach naukowych w dziedzinie medycyny, chemii i fizyki, a także literackich oraz krzewiące pokój na świecie honoruje się Nagrodą Nobla. Jest ona przyznawana od 112 lat w rocznicę śmierci fundatora – 10 grudnia.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.