Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
31.05.2013
redakcja memori.pl
Światowy Dzień bez Tytoniu

Światowy Dzień bez Tytoniu to jedna z inicjatyw, która ma za zadanie propagować zdrowie i życie człowieka. Światowy Dzień bez Tytoniu ustanowiony 31 maja, wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia w 2013 roku, obchodzony jest pod hasłem „Zakazu reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”. Wielokrotnie owe reklamy wpływają na naszą podświadomość i skutkują zacieśnianiem się więzi z nałogiem tytoniowym.

Wielu ludzi jest mocno związanych z używkami nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwego wpływu chociażby właśnie tytoniu a Ci, którzy podejmują się zerwania z nałogiem stoją niekiedy przed ciężkim zadaniem życiowym. Według sondaży ponad 6 milionów ludzi rocznie umiera wskutek palenia tytoniu, z tego 30% to osoby, które zmarły w wyniku nowotworu, a 600 tysięcy to bierni palacze.

Podstawowe skutki palenia są niemalże od razu odczuwalne. Wysuszanie błony śluzowej jamy ustnej, gardła, kaszel – to pierwsze „lekkie” symptomy palacza. Ponadto substancje zawarte w tytoniu powodują braki witamin w organizmie – np. potasu, którego brak skutkuje drętwieniem kończyn, a nawet paraliżem. Zdecydowanie złą decyzję podejmują alergicy, którzy „zaprzyjaźniają się” z nałogiem. W ich przypadku możliwe są duszności, uciążliwe reakcje obronne organizmu na trujące substancje zawarte w papierosie. Cięższe i groźne dla życia skutki można zaobserwować po pewnym czasie. Systematyczne palenie wiąże się z ciężkim, przewlekłymi i często nieuleczalnymi chorobami – rozedmą płuc, gruźlicą, chorobami krtani, układu krążenia. Niekiedy całkowite wyleczenie np. nowotworu jest niemożliwe. Dlatego warto podjąć walkę z nałogiem przy każdej możliwej okazji. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest nie sięganie po śmiercionośne używki.

Nie zdajemy sobie sprawy, że w krajach Unii Europejskiej żyje wiele przeciwników palenia papierosów. Wynikiem ich działań są skrupulatnie wprowadzane między innymi zakazy palenia w miejscach publicznych. Istnieją także grupy i organizacje prowadzące politykę, której celem jest zachęcanie do zrywania z nałogiem czy przedstawianie korzyści płynących z rzucenia palenia.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Papierosa odnosi się do zakazu propagowania tytoniu w środkach masowego przekazu czy zakazu sponsorowania przez koncerny imprez masowych. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) postanawia walczyć o zakaz promowania logo czy marek wyrobów tytoniowych, aby w żadem sposób nie były one kojarzone z produktem. Jest to jedna z inicjatyw, poprzez którą także w Polsce będzie się dążyć do zmiany Ustawy „o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”.

Nim zajdą jakiekolwiek zmiany prawne w kraju, warto zacząć zmiany od siebie. Każdorazowa odmowa palenia tytoniu, chociażby w takim dniu jak dzisiaj, może być dobrym początkiem do zadbania o swoje zdrowie, a w dużej mierze o życie swoje i najbliższych.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.