Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
04.02.2013
redakcja memori.pl
Światowy Dzień Walki z Rakiem
Już od 14 lat obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W tym roku Dzień opatrzony został hasłem obalania mitów, które wyrosły wokół tematu. Współcześnie rak jest zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Dane wskazują, że rocznie u ponad 12 milionów ludzi na świecie diagnozuje się nowotwór złośliwy. Najczęstszą jego odmianą jest właśnie rak.
Najkrócej ujmując, z perspektywy medycznej oznacza to, że w organizmie tworzą się guzy, które powstają z nabłonków konkretnego dla tego typu pochodzenia. Jeśli nowotwór jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, gwarantuje to całkowite wyleczenie.
W kolejnym etapie, usunięcie zmian w organizmie i odpowiednia terapia minimalizuje ryzyko nawrotu choroby czy przerzutów.
Późno wykryty nowotwór, gdzie widoczne są nacieki podścieliska, może wiązać się z przenikaniem komórek rakowych do naczyń organizmu oraz przerzutami.
 
4 lutego placówki onkologiczne w całej Polsce prowadzą „dzień otwarty”.  Możliwe są bezpłatne badania oraz konsultacja z lekarzem specjalistą. Również okresowo prowadzone są podobne akcje, dotyczące np. cytologii, mammografii. Dostępne są także odpowiednie szczepionki. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ nowotwór często po cichu i bezboleśnie rozwija się w organizmie. Prawdziwe jest stwierdzenie, że szybkie wykrycie choroby umożliwia skuteczniejsze leczenie i mniej inwazyjną, potencjalną radio- czy chemioterapię.
 
Istotne jest , aby wyeliminować czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowań. Należą do nich m.in. palenie tytoniu czy nieodpowiednia dieta. Przy zachowywaniu podstawowych zasad zdrowego trybu życia, jak również braku uwarunkowań genetycznych ryzyko choroby jest znikome.
Profilaktyka oraz skuteczne leczenie, które miejmy nadzieję uda się w Polsce rozwinąć na najwyższym poziomie, ma na celu przełamać stereotypy. Rak to nie jest wyrok, da się go uniknąć, nowotwór dotyczy ludzie w każdym wieku, zamieszkujących każdy zakątek ziemi.
 
15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Ten Dzień stanowi ponowne przełamanie stereotypu. Choroba w takim samym stopniu dotyczy również najmłodszych.   
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.