Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
16.11.2012
redakcja memori.pl
Podaruj sobie zdrowe płuca
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w Polsce od 1991 roku. Trzeci czwartek miesiąca jest szansą na rozstanie się ze śmiertelnym nałogiem. W tym dniu w szczególnysposób zwracana jest uwaga na stale aktualny problem, dotykający społeczeństwa na całym świecie.
 
Wiele jest osób, którym ciężko rozstać się z przyzwyczajeniem. Często palenie tytoniu ma wymiar silnego uzależnienia. Mimo pełnej świadomości skutków, nadal pozostaje się pod wpływem trucizny zakażającej organizm. Sam proces może dawać chwilową przyjemność, pobudza hormon szczęścia - ­­jest to bardzo złudne. Jeden papieros zwiera około 5 tysięcy substancji nieodwracalnie wpływających na organizm. Składa się między innymi ze smoły, tlenku węgla (znanego jako czad), gazów, substancji radioaktywnych czy nikotyny (stosowanej jako składnik środków owadobójczych). Mają one działanie destrukcyjne. Pobudzają negatywne działanie układu nerwowego, mocno podrażniają układ oddechowy. Powodują choroby serca, infekcje, wyostrzają nabyte przypadłości. Są najczęstszą przyczyną nowotworów. Często chorują również osoby z otoczenia uzależnionego. Bierne palenie naraża organizm na te same skutki co czynne.
 
W Polsce statystyki z roku na rok są coraz bardziej zatrważające. Więcej ludzi umiera właśnie na skutek działania toksycznych składników i powodujących je powikłań. Ponad ¼ społeczeństwa pali regularnie, a po papierosa sięgają coraz to młodsi. Próbuje się temu zapobiec poprzez wdrażanie nowych ustaw i kampanii. Od 2004 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, ceny używki ciągle wzrastają oraz ściśle się przestrzega sprzedaży osobom nieletnim.   
 
W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu wszelkie akcje i inicjatywy organizowane w miastach i na o wiele większą skalę, mają na celu pomóc osobom, które chcą rozstać się  nałogiem. W większych miastach, jak co roku, będzie możliwość, żeby zbadać stan swojego organizmu, zasięgnąć rady specjalistów odnośnie ratowania zdrowia. Ważne jest również, aby dotrzeć do tych, którzy nadal są niezdecydowani i trudno im rzucić palenie. W czwartek 15 listopada będzie możliwość, żeby szerzej się zapoznać z wciąż aktualnym problemem i zachęcić do pielęgnowania czystych płuc. 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.