Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
11.02.2013
redakcja memori.pl
Piwniczna gwiazda

„Był ordynarny i jednocześnie bardzo wysublimowany. Człowiek zagadka. Byłem bardzo zdziwiony, że tak delikatna kobieta jak Ania Dymna poślubiła takiego hardego faceta„ - wspomina Andrzej Zarycki, kompozytor Piwnicy Pod Baranami.

Anna Dymna nieustannie rozwiewa wszelkie mity na temat męża: był wrażliwym człowiekiem. Szorstkość i hardość to tylko zewnętrzna skorupa, pewien wizerunek. Powody takiego postępowania są znane jedynie jej. Poprzez ich wspólne relacje i drogę jaką razem przeszli, Wiesław Dymny stał się pewnego rodzaju autorytetem. Wszystko co udało się osiągnąć aktorce jest wynikiem pracy, której podstawą było wsparcie i motywacja męża. Do dzisiaj, mimo utartej oceny ludzi z zewnątrz, funkcjonuje pamięć o nim, jako o człowieku pełnowartościowym.

Jego największym przeciwnikiem był alkohol, który wprowadzał go w stan i okres niemocy twórczej, a Dymny był człowiekiem zdolnym i pracowitym. Nie ukończył studiów na krakowskiej ASP, jednak jego talent plastyczny był niepodważalny. W jego dorobku można odnaleźć dzieła malarskie, rzeźby, rysunki, a nawet... futro, które sam uszył żonie. Na potrzeby Piwnicy projektował scenografie, kostiumy. Pasjonował się również fotografią. Wiele jego prac strawił pożar domu, pozostałości wykopano ze zgliszczy.

Największy dorobek Wiesława Dymnego, bo aż około trzystu prac, stanowią teksty piosenek. Pisał dla Piwnicy Pod Baranami, zachwycił Annę Demarczyk tekstami do utworów muzycznych, m.in. „Czarnych Aniołów”. O całości utworów lirycznych, prozatorskich czy pracach artystycznych można mówić bez usystematyzowania. Takim jest zbiór prac, które nie zostały jeszcze wydane. Stanowią je pozostałości po autorze – rozproszone notatki, rysunki, skrawki nadpalonych tekstów. Każda myśl wypływała z wnętrza autora, dobrze obserwował współczesną rzeczywistość, potrafił się z nią skonfrontować i celnie ośmieszyć.

Karierę Wiesława Dymnego, aktora i scenarzysty należy osadzić w latach 60. i 70. Pracował przy produkcji filmów: „Słońce wschodzi raz na dzień”, „Chudy i inni” oraz „Pięć i pół bladego Józka”. Miał w sobie pierwiastek satyryka, co odzwierciedlały jego występy w Piwnicy, improwizacje na planie filmowym czy przedstawienia w autorskim kabarecie. Na scenie „miał ogromne wyczucie słowa oraz umiejętność poszerzania jego znaczeń i wynajdowania nowych. Z upodobaniem stosował wyrafinowane chwyty stylistyczne oparte na grach słownych”. Jego styl był i jest niedościgniony. Śmiało można stwierdzić, że wypracował sobie status legendy.

12 lutego mija 35 lat od śmierci Wiesława Dymnego. Najnowsza pozycja wydawnicza o Wielkich Ludziach Nauki i Kultury to biografia autorstwa Moniki Wąs, która przybliża jego sylwetkę. Gdyby nie przedwczesna śmierć Dymnego, owiana tajemnicą, jeszcze wiele mogło się wydarzyć w życiu niepokornego artysty.

 

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.