Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
02.04.2013
redakcja memori.pl
Papież dla ludzi

Ewangelizacja poprzez przebywanie wśród ludzi, nauczanie oraz wiara w dobroć każdego człowieka – takie i podobne skojarzenia przychodzą na myśl o papieżu Janie Pawle II błogosławionym, dla niektórych już bezsprzecznie świętym.

Okres młodości Karola Wojtyły to czasy wędrówek krajoznawczych, aktywne spędzanie wolnego czasu. Oprócz tego zajmował się teatrem – współtworzył Teatr Rapsodyczny, w późniejszych czasach pisał dramaty oraz tworzył poezję.

1 listopada 1946 roku Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Okres tej posługi, to także czas rozwoju intelektualnego. Zajmował się pracami naukowymi pod kierunkiem wybitnych teologów, poczynił rozmaite eseje oraz prace publicystyczne, wykładał w seminariach duchownych. Rok 1958 przyniósł nominację biskupią. W tym czasie aktywnie zajmował się ewangelizacją, odbył wiele podróży w tym celu. 13 stycznia 1964 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, natomiast w czerwcu kolejnego roku otrzymał nominację kardynalską. Z obserwacji rzeczywistości, relacji międzyludzkich wypłynęły późniejsze filozofie, chociażby takie jak fenomenologia czy personalizm chrześcijański. Poruszał zagadnienia godności człowieka, jego postrzegania Boga oraz relacji z Nim.

16 października 1978 roku świat na chwilę wstrzymał oddech – po siódmym głosowaniu kardynałów nowym papieżem został Polak Karol Wojtyła, który przybrał imię: Jan Paweł II. W okresie komunizmu w Polsce, wybranie papieża Polaka było momentem przełomowym oraz czasem wielkich nadziei dla samych rodaków.

Pontyfikat Jana Pawła II, trwający niespełna 27 lat, uznawany był z najdłuższy. Wiadomo, że beatyfikował i kanonizował wielu błogosławionych i świętych, m.in. Faustynę Kowalską, powołał również znaczną ilość kardynałów, w tym obecnego papieża Franciszka I. Odbył ponad 100 pielgrzymek zagranicznych na różne kontynenty, do państw o rozmaitych wyznaniach i kulturach. Zawsze wiernie towarzyszył mu duch ewangelizacji i pokoju. Z ciepłem i mądrością przemawiał do ludzi w każdym wieku, każdego stanu, narodowości.

Pod koniec pontyfikatu, mimo bardzo ciężkiego stanu zdrowia, nadal pełnił funkcję biskupa Rzymu. Do ostatniego tchnienia i resztek sił stawał przed oczami wiernych całego świata. Takie postępowanie budzi dyskusje estyczne wielu środowisk, jednak papież Jan Paweł II dał świadectwo swojej wierności i miłości dla świata i ludzi. Do końca towarzyszyła Mu modlitwa i wsparcie wiernych. Na nowo przypominano i rozważano jego słowa, kierowane do nas przez te wszystkie lata. Dlatego też 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 wielu zamarło na wieść o odejściu Piotra naszych czasów.

Czy dzisiaj pamiętamy jeszcze o wizytach papieża Jana Pawła II w Polsce oraz istotnych wydarzeniach z Jego pontyfikatu?

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.