Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
15.10.2013
redakcja memori.pl
Pamięć o dzieciach

15 października br. w Polsce obchodzony jest kolejny Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ustanowiono w 2004 roku z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie i Organizacji Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”.

W Stanach Zjednoczonych 15 października znany jest także pod nazwą Dnia Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.

W tym dniu wiele ludzi solidaryzuje się z rodzicami, którzy doświadczyli utraty dziecka. Wspomina się najmłodszych, którzy odeszli w różnych etapach życia. Ważnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że podobne zdarzenie jest równie mocno przeżywane jak śmierć osoby dorosłej. Ogromnym ciosem dla kobiet, a także mężczyzn staje się poronienie, urodzenie martwego płodu, śmierć w wyniku chorób okresu okołoporodowego czy wad wrodzonych. Niestety kwestią sporną staje się pobyt w szpitalu matki z dzieckiem, które jest w stanie bliskim śmierci czy pochówek dziecka, które urodziło się martwe.

Bez wątpienia utrata dziecka zostawia ślad w pamięci i sercu każdego rodzica. Między innymi z tego tez względu inicjatorzy dnia 15 października utworzyli grupę wsparcia dla tych, którzy zmagają się z przedwczesnym odejściem swoich dzieci. Ponadto pewnym jest, że istnieje potrzeba, aby uregulować kwestie prawne określonych sytuacji oraz stworzyć godne warunki w szpitalu i życiu społecznym do przejścia przez trudne chwile osieroconym rodzicom.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.