Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
08.03.2015
redakcja memori.pl
Od serca - 6. rocznica śmierci prof. Zbigniewa Religi
Stanowczy względem współpracowników, ale ciepły dla pacjentów. Uparty i wytrwały. Waleczny niczym bóg, a przede wszystkim – niekwestionowany autorytet w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii. 8 marca 2015 roku mija 6. rocznica śmierci profesora Zbigniewa Religi.

Już za czasu studiów podjął praktykę chirurgiczną. Uczył się nie tylko fachu, ale także pewnej filozofii relacji na płaszczyźnie lekarz – pacjent. Sam po latach wpajał swoim uczniom: „najważniejsze – jak przyjdziesz do pracy, najpierw idziesz do pacjentów, nie do pokoju lekarskiego. Jak wychodzisz, też do nich idziesz”.

Lata 80. w Polsce stały się okresem małej rewolucji medycznej.

Prof. Religa przez wiele lat pracował w stolicy, stał się cenionym lekarzem w swojej dziedzinie. W pewnym momencie życia opuścił wielkie miasto na rzecz Zabrza – tam podjął wyzwanie zbudowania kliniki kardiochirurgii, późniejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Z tego etapu życia profesor Religa został zapamiętany jako „wariat z skalpelem”. Jego śmiałe pomysły jak np. przeszczepienie choremu organu zwierzęcia stały się znane i stosowane także na gruncie transplantologii w Polsce.

Były to jedne z tych niesamowitych operacji, które przeszły do historii medycyny. Sam profesor miał uczucie, że bierze udział w czymś niesamowitym, przeszczepiał nowe serce, które zaczynało tętnić życiem – jak sam twierdził dokonywał się cud...

W pewnym momencie życia sam ciężko zachorował. Przez wiele lat walczył z nowotworem płuc. Kosztowało go to wiele wyrzeczeń, jednak starał się nie tracić ducha i cierpliwie przechodził przez kolejne etapy leczenia.

Niedawno na ekrany polskich kin mogliśmy obejrzeć film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Jest on uznawany za swojego rodzaju hołd złożony wybitnemu kardiochirurgowi, która w oczach wielu ludzi dosłownie czynił cuda. Uratował wiele ludzkich istnień, co było zresztą jego największą ambicją i najważniejszym celem...

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.