Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
01.03.2013
redakcja memori.pl
Niezłomni

Święto obchodzone 1 marca w Polsce, ma na celu przywrócić pamięć o tych, którzy po 2swiatowej działali w ruchu antykomunistycznym, walcząc z systemem, z sowiecką propagandą o honor narodu.

W 2011 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od dwóch lat, temu świętu towarzyszą obchody oraz rozmaite akcje, które maja na celu przypomnienie co działo się przeszło 60 lat temu na ziemiach polskich.

Również po II wojnie światowej istniało w kraju prężnie działające podziemie o charakterze antykomunistycznym. Żołnierze, uprzednio związani m.in. z Armią Krajową i ZWZ, zrzeszeni z organizacją Wolność i Niezawisłość działali w obronie suwerenności Polski. Wielu patriotów okazało się być bardzo niewygodnymi dla władzy komunistycznej. W latach 1944 – 1945 wydano około 8 tysięcy wyroków śmierci, a ponad 4,5 tysiąca wypełniono. Działacze niezawisłości byli obiektem, który chciano wyeliminować. Osadzani w więzieniu mokotowskim, tam byli torturowani, przechodzili przez rozmaite sądy i śledztwa, których najczęstszym efektem było właśnie wykonanie wyroku śmierci.

Wybór dnia 1 marca na dzień poświęcony Żołnierzom Wyklętym nie jest przypadkowy, bowiem tego dnia 1951 roku w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na ostatnich koorydynujących członkach IV Komendy Zarządu WiNu: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Józefie Rzepce oraz Karolu Chmielu.

W okresie kiedy bardzo mocno fałszowano rzeczywistość, propagowane skrajne idee było wielu, którzy potajemnie i jawnie z tym walczyli. Warto przypomnieć żołnierzy, którzy swoim życiem świadczyli o prawdzie, a w sercach zawsze mieli wolną i niezawisłą Polskę. Po latach trzeba powiedzieć o wspomnianej już organizacji Wolność i Niezawisłość, propagującej idee wolnościowe. Chciano między innymi niezależności od Związku Radzieckiego, usunięcia z kraju NKWD czy Armii Czerwonej.

Dzień został z entuzjazmem przyjęty w Polsce i w uzasadnieniu propozycji widnieje stwierdzenie: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny".

 

Dla zainteresowanych deklaracja ideowa Wolności i Niezawisłości (oryginalny dokument z epoki ze źródła internetowego): http://szukajwarchiwach.pl/35/1099/0/7/195/str/1/1#tab2

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.