Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
05.04.2014
redakcja memori.pl
Niebieskie święto - Miesiąc Autyzmu
2 kwietnia po raz kolejny obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu, jest on początkiem Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.
 
Obchody mają na celu poszerzenie wiedzy na temat choroby, zrozumienie zaburzeń i problemów osób dotkniętych autyzmem. W całej Polsce przewidziane są warsztaty, spotkania, konferencje na ten temat. Dla organizatorów jak i osób związanych z cierpiącymi na tę przypadłość istotne jest, aby zrozumieć inność w percepcji świata, otoczenia, a nawet  najprostszych zjawisk.
 
Autyzm jest zaburzeniem prawidłowej pracy mózgu. Powoduje między innymi problemy z poruszaniem, komunikowaniem, rozumowaniem, wyrażaniem emocji. Ponadto takie osoby są niewrażliwe na ból, bodźce zewnętrzne, często szukają odosobnienia, samotności. Wcześnie wykryta choroba może być opanowana do stopnia umożliwiającego samodzielne funkcjonowanie. Jest jednak nieuleczalna, można jedynie załagodzić jej objawy dzięki terapii ze specjalistą.
 
W Polsce statystycznie 1 na 300 dzieci rodzi się z autyzmem. Objawy rozwijają się do 3 roku życia, wtedy też można zaobserwować zmiany w zachowaniu niemowlęcia, które sygnalizują chorobę. Należą do nich m.in. zaburzenia mimiki twarzy, wolno bądź wcale rozwijająca się mowa, trudność w nawiązywaniu kontaktu, nawet tego wzrokowego. Takie dzieci nie potrafią się bawić zabawkami, zdarza się że przywiązują się do jednej rzeczy, nie potrafią się uśmiechać…
 
W środę 2 kwietnia można było ubrać się na niebiesko na znak wsparcia osób chorych. Także ważniejsze budynki stolicy zostały podświetlone w tym kolorze. Jednak przez cały rok istnieje potrzeba, aby nieść pomoc. W tym celu istnieją specjalne organizacje, działające na rzecz osób dotkniętych autyzmem oraz ich bliskich.
 
Tego roku obchody Miesiąca odbywają się pod honorowym patronatem pani Anny Komorowskiej.
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.