Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
14.06.2014
redakcja memori.pl
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
Dzień 14 czerwca został uznany za święto w 2006 roku, w rocznicę przybycia pierwszego transportu polskich więźniów do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Początkowo obozy koncentracyjne na terenie Polski w czasie II wojny światowej miały stanowić miejsce przetrzymywania inteligencji, oficerów, więźniów politycznych oraz sowieckich jeńców. Z czasem stały się symbolami zbrodni – masowej zagłady ludzi m.in. pochodzenia polskiego, żydowskiego, cygańskiego.

Do pierwszych trzydziestu więźniów KL Auschwitz należeli niemieccy kryminaliści przeniesieni z obozu pracy w Sachsenhausen. Zostali przywiezieni do nowo otwartego wiosną 1940 roku obozu pracy. W przyszłości stali się oni blokowymi i kapo – czyli częścią funkcyjnej kadry pilnującej porządku w obozie.

W 1940 roku do niemieckiego obozu pracy przywieziono 728 mężczyzn z zakładu karnego znajdującego się w Tarnowie. Był to pierwszy transport ludzi pochodzących okupowanej Polski. Należeli do niego młodzi chłopcy, studenci, harcerze, żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie ruchu oporu, duchowni.

Z ponad 700 więźniów ocalało około 300, do dzisiaj przeżyło zaledwie kilku.

Świadectwem ocalałych mężczyzn stał się film „Koledzy. Portret pamięci”, w którym opowiedzieli o swoich przeżyciach zbiegli z obozu ówcześni więźniowie.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.