Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
07.04.2013
redakcja memori.pl
Nadciśnienie - cichy zabójca

Szlachet­ne zdro­wie, nikt się nie do­wie, ja­ko sma­kujesz, aż się zep­su­jesz” - zdarza się, że wspominamy słowa Jana Kochanowskiego w przypadku choroby czy nieprzyjemnych przypadłości organizmu.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia, przypadający od lat na 7 kwietnia, jest obchodzony pod hasłem leczenia nadciśnienia tętniczego, choroby przewlekłej, ściśle związanej z układem krążenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, inicjatora owego dnia, co trzecia dorosła osoba jest dotknięta nadciśnieniem, a w sumie choroba dotyczy około 10 milionów ludzi na całym świecie. Wiele osób nieświadomie zmaga się z takim problemem zdrowotnym – w większości mężczyzn. Obserwując swój organizm, należy zwrócić uwagę na symptomy, które towarzyszą cichemu zabójcy. Wczesne zdiagnozowanie nadciśnienia oraz odpowiednia profilaktyka może pomóc w zredukowaniu przypadłości, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.

Skłonność do zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego jest dziedziczna. Do zagrożonych chorobą należą również te osoby, które nie prowadzą odpowiedniego trybu życia, nadużywają alkoholu, tytoniu, mocnej kawy, mają nadwagę oraz są podatne na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Należy monitorować organy swojego organizmu, które są odpowiedzialne za poziom ciśnienia. W głównej mierze należą do nich serce, nadnercza oraz nerki.

Zbyt wysokie ciśnienie szacuje się powyżej 140/90mmHg. Do częstych dolegliwości organizmu, przejawiającego stan nadciśnienia należą: bóle głowy (po przebudzeniu), trudności z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy, zawroty głowy, mroczki przed oczami, szumy w uszach, kołatanie serca, nadmierna potliwość, zaczerwienienie twarzy i szyi czy rozszerzenie naczyń krwionośnych oczu.

Określone stany dotyczą choroby przewlekłej, bowiem jednorazowe zmiany ciśnienia związane np. z emocjami czy chwilowym osłabieniem nie są symptomami przewlekłymi.

Ważne jest, aby przy długotrwałym, złym samopoczuciu postarać się o dokładną diagnozę. Szczegółowe badania, do których należą m.in. echokardiogram, rtg serca, usg nerek, EKG, badanie dna oka, są podstawą do indywidualnego leczenia pacjenta, którego efektem jest normalizacja ciśnienia. Oprócz specjalnych leków powinno się również stosować podstawowe kroki, eliminujące zagrożenie jak np. normalizacja masy ciała, zmiana stylu życiu oraz diety czy zwiększenie aktywności fizycznej, w miarę możliwości i w granicach zdroworozsądkowych.

Zlekceważenie symptomów oraz zaniedbanie leczenia prowadzi do udaru mózgu, zawału serca, niewydolności nerek oraz pokrewnych chorób znacznie zagrażających życiu.

Kwiecień inicjuje Miesiąc Zdrowia, gdzie zwraca się uwagę na choroby, które szczególnie rozwijają się we współczesnym społeczeństwie. Po raz kolejny znamienne jest sformułowanie, aby pamiętać o zapobieganiu chorób, poprzez profilaktykę w postaci badań i zdrowego trybu życia.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.