Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
29.04.2013
redakcja memori.pl
Mistrz grozy

Mistrz dreszczowców, pobudzających strach odbiorcy, śmiały Brytyjczyk na stałe związany z kinem Hollywood, autor ponad 50 thrillerów psychologicznych – jaki był Alfred Hitchcock? 29 kwietnia 2013 roku, w 33 rocznicę śmierci, wspominamy autora klasyków takich jak: „Lokator”, „Rebeka”, „Psychoza” czy „Ptaki”.

Twórca najsłynniejszych filmów grozy w historii kina sam nie był wolny od fobii i przywar. Jego specyficzny charakter miał odwzorowanie w całokształcie kinematograficznym, a także w obrazowaniu postaci.

Rozkwit pracy brytyjskiego reżysera filmowego przypadł na lata 30. kiedy to powstały pierwsze dreszczowce w kinie niemym. Po wielu sukcesach filmowych (m. in. film „Lokator”) przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie już do końca życia związany był z kinem Hollywood. W tym okresie powstały legendarne produkcje, do których sięgają pokolenia.

Filmy Alfreda Hitchcocka gatunkowo można określić jako thrillery psychologiczne czy po prostu najszerzej ujmując - filmy grozy. Dzięki konkretnej technice konstruowania fabuły i akcji zyskał wielu zaintrygowanych odbiorców. Za młodu, wychowując się w dzielnicy, gdzie miały miejsce seryjne morderstwa, zainteresował się przebiegiem procesów zbrodniarzy, czego efektem w filmach jest permanentne utrzymywanie aury strachu, która dotyka zarówno postacie jak i widza. Produkcje Hitchcocka odznaczają się charakterystycznym, czarnym poczuciem humoru, utrzymują suspens co silnie przemawia i oddziaływuje na wyobraźnię.

Bez wątpienia najlepszym okresem w twórczości Sir Hitchcocka (w 1979 roku nadano mu tytuł szlachecki) były lata 50. i 60. kiedy powstały klasyki kina grozy takie jak chociażby „Psychoza” w 1959 roku czy „Ptaki” w 1963 roku. Jego filmy uświetniały gwiazdy kina światowego – Ingrid Bergman, Gregory Peck, Grace Kelly,

Alfred Hitchcock znany był z dystansu i autoironii. Postrzegany jako „niezgrabny impotent” nie stronił od zabawnych komentarzy, które potwierdzały owe założenia. Wiadomo, że również miał pewne fobie – bał się jajek, których nigdy z resztą nie jadał, a także policji, czego efektem było doświadczenie z dzieciństwa. Ponadto powodem jego frustracji były... kobiety. Miało to między innymi związek z jego wyglądem oraz nazwiskiem, które można wymownie przetłumaczyć.

Wiele obsesji Alfreda Hitchcocka oraz jego stosunek do płci można zaobserwować w kultowych produkcjach kinowych. Jednak żadne fanaberie nie są w stanie odebrać twórcy miana pioniera filmów grozy, a także mistrza budowania napięcia.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.