Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
17.12.2013
redakcja memori.pl
Mistrz demokracji
„Człowiek kultury i pisarz obdarzony wielkim talentem (…) ucieleśniał niezmordowane zaangażowanie na rzecz demokracji i wolności.”
 
Został zapamiętany jako prezydent czasu przemiany państwowej. Działacz antykomunistyczny, ceniony dramaturg i eseista. 18 grudnia 2013 roku mija 2. rocznica śmierci Vaclava Havla – postaci będącej symbolem demokratycznych Czech.
 
Od najmłodszych lat związany był z polityką oraz literacką sferą życia kulturalnego w Pradze. Po wielu komplikacjach związanych z kwestiami ideologicznymi udało mu się ukończyć studia na wydziale teatralnym. Był to początek jego sławy dramaturga. Inspiracje czerpał głównie od absurdystów francuskich. W dużej mierze poruszał tematy polityczne i społeczne. Związany był między innymi z Praskim Teatrem Miejskim oraz teatrem Na zabradl. Z powodzeniem wydawał swoje teksty. Do najbardziej znanych dramatów Vaclava Havla należą „Garden-party”, „Powiadomienie”, „Rewaloryzacja”, „Audiencja”. W krótkim czasie stał się znanym twórcą w kraju i za granicą. Od lat 70. działał i współtworzył prasę w drugim obiegu. Jego sztuki teatralne mogły być wystawiane jedynie w krajach na zachodzie Europy.
 
Na scenę polityczną wkroczył w 1968 roku w czasie Praskiej Wiosny, gdzie włączył się w liberalne próby reform ówczesnej Czechosłowacji. Walczył także w sprawie zniesienia cenzury oraz w obronie niezależnej literatury. Włączył się w działalność Komitetu Centralnego Pisarzy Czechosłowacji. Brał udział w życiu politycznym kraju, tym samym walczył z systemem komunistycznym i jego restrykcjami. Bronił praw człowieka, czego dowodem była inicjatywa Karty 77 oraz członkostwo w Komitecie Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych. W wyniku swoich działań był kilkakrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy władz państwa, przebywał w areszcie.
 
W 1989 roku w wyniku Aksamitnej Rewolucji doszło w Czechosłowacji do transformacji ustrojowej. Po upadku rządu komunistycznego i odwołaniu Gustava Husaka nowym prezydentem został wybrany jednogłośnie Vaclav Havel. Rok później powtórzył swój sukces, o czym zadecydowały już wole wybory. Odtąd niestrudzenie dążył naprzód, otwierając państwo na kolejne wyzwania współczesności. W 1992 roku po rozpadzie Czechosłowacji dwukrotnie sprawował urząd prezydenta Republiki. Dzięki jego staraniom w 1999 roku Czechy stały się członkiem NATO. Od 2004 roku były oficjalnym państwem Unii Europejskiej. Brały także udział w polityce światowej, która niejednokrotnie była postrzegana jako kontrowersyjna.
 
Do końca życia był jednak postrzegany jako działacz wspierający dążenia wolnościowe oraz humanista, poruszający istotne dla każdego człowieka zagadnienie moralności. Odszedł w wieku 75 lat po zmaganiach z chorobą.
 
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.