Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
15.02.2015
redakcja memori.pl
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

Powszechnie znane choroby nowotworowe, zagrażające życiu ludzkiemu, występują także u najmłodszych. 15 lutego 2015 roku obchodzony jest kolejny już dzień, w którym mówi się o zagadnieniach, dotyczących śmiertelnych chorób dziecięcych.

Choroby nowotworowe u dzieci swoim zasięgiem obejmują aż 1200 rocznych zachorowań w Polsce. Niestety w wielu przypadkach nowotwory diagnozowane są dość późno, ponieważ rzadko na podstawie zwyczajnych dolegliwości można oszacować problem. Z drugiej strony komórki rakowe rozwijają się dość szybko i wymusza to zdecydowane i dość agresywne działania zwalczające chorobę.

Na podstawie znanych przypadków można wymienić konkretne typy nowotworów, które dotykają najmłodszych. Należą do nich między innymi: białaczka, która występuje najczęściej, chłoniaki, guzy mózgu, mięsaki tkanek miękkich, nowotwory kości, nowotwory zarodkowe. Niektóre z nich, jak siatkówczak zarodkowy, czyli nowotwór siatkówki oka, są wrodzone. W innych sytuacjach są nabyte, mogą rozwinąć się z czasem.

W wielu przypadkach ciężko zaraz po narodzeniu zdiagnozować konkretną chorobę. Nowotwory z różnych przyczyn rozwijają się od kolejnych lat życia. Mają na to wpływ np. różnego rodzaju wirusy, dym papierosowy, leki. Zdarza się jednak, że warunkowane są występującymi już u dziecka chorobami.

Według przeprowadzonych badań można oszacować skalę problemu. Na nowotwór zarodkowy podatne są dzieci zaraz po urodzeniu, na chłoniaki i białaczkę częściej chorują chłopcy w młodszym wieku, na nowotwory nerek dziewczynki. W wieku młodzieńczym możliwy jest rozwój guzów mózgu czy białaczki. Z tego wynika, że na przestrzeni wielu lat, już od początku człowiek narażony jest na choroby śmiertelne. Nie przesądza to jednoznacznie o wszystkim, bowiem im wcześniej wykryty problem, tym większe prawdopodobieństwo zwalczenia go w całości.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.