Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Irena Kłosowska
memori odwiedzone 26815 razy
zapalono już 2235 świeczek
zapalono już 206 zniczy
Michael Jackson
Michael Joseph Jackson
29.08.1958
25.06.2009
żył 50 lat
Michael Joseph Jackson
pierwsze imię Michael
drugie imię Joseph
nazwisko Jackson
data urodzenia 29.08.1958
miejscowość urodzenia Gary
państwo urodzenia Stany Zjednoczone
płeć mężczyzna
ilość dzieci 3
 
data śmierci 25.06.2009
miejscowość śmierci Los Angeles
państwo śmierci Stany Zjednoczone
 
miejscowość pochówku Glendale
stan pochówku Kalifornia
państwo pochówku Stany Zjednoczone
 
cmentarz Forest Lawn Memorial Park (Glendale)
 
rodzaj pochówku sarkofag
Muzyk
Amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, instrumentalista, autor tekstów, niezrównany tancerz, choreograf, producent i wielki filantrop. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku o zasięgu globalnym.

Urodził się w afroamerykańskiej, wielodzietnej rodzinie, w której trudno było związać przysłowiowy koniec z końcem, ojciec ciężko pracował w stalowni, matka na pół etatu w domu towarowym. Aby dorobić trochę pieniędzy na utrzymanie jedenastoosobowej rodziny, ojciec grywał w lokalnym zespole „The Falkons”, którego próby muzyczne odbywały się podczas weekendów w domu Katherine i Joe Jacksonów. Matka posiadała umiejętność gry na klarnecie oraz na fortepianie, miała ładny głos, lubiła śpiew i muzykę country; muzyka i śpiew w domu rodziców rozbrzmiewała wokół Michaela właściwie niemal od dnia jego urodzin. Spośród, w większości utalentowanego muzycznie rodzeństwa, gwiazda Michaela rozbłysła najjaśniej, wielki talent jakim został obdarzony przez naturę, został podparty jego wielką pracowitością. Ale los nie był tak łaskawy w innych aspektach jego życia.

Choroba, która go zaatakowała w młodym wieku, bielactwo nabyte, była nie tylko jego wielką osobistą tragedią, ale stała się przyczyną ataku brukowców i rozpowszechniania plotek o rzekomym wybielaniu skóry. Im bardziej Michael strzegł swojej prywatności, tym bardziej wymyślano nieprawdopodobne historie na jego temat. Wyrobiono mu opinię ekscentryka – dziwaka, nazwano Jacko Wacko i w części opinii publicznej, czytelników na poziomie tych właśnie brukowców, powstawał Michael Jackson jako monstrum. Dwukrotnie z chęci zysku oskarżających, został pomówiony o pedofilię, wokół niego nieustannie zbierali się ludzie szukający przede wszystkim własnych profitów.

Po wielu latach przerwy w koncertowaniu, Michael Jackson miał wystąpić na koncertach w Londynie w lipcu 2009 roku i miał to być jego ostatni występ na scenie. Błyskawiczna przedsprzedaż biletów na koncert jeszcze raz potwierdziła wielką popularność artysty. Wiadomość o nagłej śmierci Michaela Jacksona natychmiast obiegła cały świat i stała się na wiele dni i tygodni głównym tematem w środkach masowego przekazu. Zamiast wyczekiwanego koncertu, fani otrzymali pośmiertny film z prób z udziałem artysty, „This Is It”, w którym udział widzów potwierdził status Michaela Jacksona jako artysty wszech czasów.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci śmierć nagła