Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
18.03.2014
redakcja memori.pl
Marzec 68

Wydarzenia z okresu komunizmu w Polsce odcisnęły swoje piętno w historii naszego kraju. Do tego kręgu można zaliczyć czas protestów, konflikty na tle społecznym i kulturowym oraz nieustające w ciągu pół wieku walki z systemem, które miały miejsce w marcu 1968 roku.

Studenci do nauki, literaci do pióra!”, „Syjoniści do Syjamu!” - to jedne z wielu haseł propagandowych tego okresu.

Lata 60. były okresem, trudnym dla intelektualistów, ludzi nauki czy sztuki (np. Leszek Kołakowski czy Paweł Jasienica). Ograniczano swobodę szeroko pojętego życia codziennego. Narastała cenzura i represje względem działaczy opozycji. Był to także czas walk wewnątrz partii o władzę.

Końcem 1967 roku przypadała 50. rocznica wybuchu rewolucji październikowej. Wśród wielu działań propagandowych zrodził się pomysł wystawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reżyserii Kazimierza Dejmka. Niechęci władz co do przedstawienia towarzyszył entuzjazm cywilnej publiczności, która widziała w przedstawieniu analogię względem obecnej sytuacji politycznej. Finalnie zdjęto spektakl z afisza, a jakiekolwiek głosy w sprawie były karane (np. Stefan Kisielewski – określenie „dyktatura ciemniaków”, wystąpienie Pawła Jasienicy). Punktem zwrotnym stał się dzień 30 stycznia, kiedy demonstracja studentów po ostatnim spektaklu zawiodła tłumy pod pomnik Adama Mickiewicza, aby uczcić jego kolejną rocznicę śmierci.

Rozpoczął się czas wzmożonych walk władz z inteligencją i ośrodkami naukowymi. Skreślono z listy studentów „mieszających się” w sprawy polityczne – Adama Michnika, Henryka Szlajfera, przeciw czemu protestowało wielu innych młodych żaków (tzw. „komandosów” - należał do nich m.in. Jacek Kuroń), którzy byli dotkliwie tłumieni przez ZOMO oraz ORMO. Pozbywano się także ze stanowisk, a także z kraju wykładowców, którzy wspierali działalność swoich podopiecznych. Od 11 marca protesty przybrały skalę krajową. Młodzi ludzie działali niemalże konspiracyjnie, walcząc z represjami, domagali się przywrócenia większej swobody politycznej, zniesienia cenzury oraz przywrócenia „Dziadów” na scenę. Ceną za odwagę było wydalenie ze studiów, powoływanie do odbycia czarnej służby wojskowej czy areszt. W tym okresie doszło do głosu i skosztowało walki nowe pokolenie młodych, zbuntowanych Polaków.

Okres marca '68 roku to także czas kampanii antysyjonistycznej. Wtedy to kraj musiało opuścić wielu mieszkańców pochodzenia żydowskiego, a także osób uznawanych przez władzę za szkodliwych w wyniku nagonki władz państwa. Wynikiem tych starań do końca roku na emigrację udało się około 15 tysięcy osób pochodzenia semickiego.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.