Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
07.01.2014
redakcja memori.pl
Magiczny głos
7 stycznia 20011 roku odszedł znany reżyser teatralny i aktor Krzysztof Kolberger. Znany był głównie z występów na deskach teatrów oraz działalności w radiu. Okazjonalnie grał także w filmach.
 
Po ukończeniu PWST zadebiutował już w 1972 roku w Teatrze Śląskim. Grał także w Teatrze Współczesnym i Dramatycznym. Jako reżyser związany był głównie z Teatrem Narodowym. Oprócz tego wystawił kilka sztuk w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz Operze Szczecińskiej.
Wielu wspomina jego ciepły i przenikliwy głos. Często pojawiał się przy okazji różnych uroczystości czy wydarzeń, kiedy to deklamował bądź czytał rozmaite testy, poezję. Pamiętnym wystąpieniem było odczytanie testamentu papieża Jana Pawła II.  Zdarzało się także, że dubbingował filmy. Swojego głosu użyczył postaciom w takich produkcjach jak „Piotr Wielki”, „Jan Paweł II”, „Fallout 3”. Występował w Programie 1 Polskiego Radia, gdzie recytował wiersze. W 2006 roku został laureatem konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, która honorowała osoby wyrażające się „poprawnym i pięknym językiem polskim”.
Aktor przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową, zmarł wskutek niewydolności serca.
 
„Śpieszmy się kochać ludzi” ks. Jana Twardowskiego czyta Krzysztof Kolberger:   http://www.youtube.com/watch?v=CSS1O-ODYhk
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
2014.01.10
Jeden z moich najbardziej ulubionych aktorów,piękny głos,wspaniałe kreacje.Pamiętam jak pięknie czytał poezję w Lecie z Radiem....