Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez redakcja memori.pl ['] .
memori odwiedzone 12485 razy
zapalono już 750 świeczek
zapalono już 17 zniczy
Lucjan Kydryński
Lucjan Kydryński
06.01.1929
09.09.2006
żył 77 lat
Lucjan Kydryński
pierwsze imię Lucjan
nazwisko Kydryński
data urodzenia 06.01.1929
miejscowość urodzenia Grudziądz
państwo urodzenia Polska
płeć mężczyzna
stan cywilny żonaty
ilość dzieci 1
 
data śmierci 09.09.2006
miejscowość śmierci Warszawa
państwo śmierci Polska
 
miejscowość pochówku Warszawa
gmina pochówku m.st. Warszawa
powiat pochówku m.st. Warszawa
województwo pochówku mazowieckie
państwo pochówku Polska
 
cmentarz Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Powązki Wojskowe
numer sektora -
 
Dziennikarz
Polski dziennikarz, konferansjer, prezenter sceniczny, publicysta.

W latach 60 i 70 ubiegłego wieku wpisał się na stałe w historię festiwalu sopockiego w Operze Leśnej, jego konferansjerka prowadzona z lekkim, eleganckim dowcipem przysporzyła mu wielką sympatię publiczności i była dodatkową atrakcją festiwalu. Na scenie Opery Leśnej przez kilkanaście kolejnych lat towarzyszyła mu równie popularna Irena Dziedzic, następnie Krystyna Loska, Bożena Walter, Edyta Wojtczak, Lucyna Winnicka, a w 1988 roku partnerem był również syn – Marcin. Lucjan Kydryński był również wieloletnim konferansjerem duetu fortepianowego „Marek i Wacek”.

Przez wiele lat był współpracownikiem „Przekroju”, w którym prowadząc dział recenzji filmowych, pisał felietony pod pseudonimem „Aleksandra”. Był również twórcą popularnych audycji radiowych: „Wiolinem i basem”, „ Rewia piosenek”, „Świat operetki” i programów telewizyjnych „ Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”.

Autor wielu książek m.in. "Wierzę piosence", "Znajomi z płyt", "Wiolinem i basem", "Znajomi z estrady", "Gershwin", "Przewodnik operetkowy", "Jan Strauss", "Opera na cały rok","Marek i Wacek - historia prawdziwa", "Kino muzyczne. Przewodnik po filmach muz. 1927-1992" i "Przejazdem przez życie... Kroniki Rodzinne".

W 2003 roku Lucjan Kydryński został nagrodzony w Sopocie „Bursztynowym Słowikiem”- zastosowano wówczas wyjątek ponieważ nagroda zazwyczaj przyznawana jest piosenkarzom.

14 września 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Lucjana Kydryńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
cytat
"Od pięćdziesięciu lat chodzę do teatru i na koncerty. To, oczywiście, nie jest jakąś osobliwą sensacją: wszyscy chodzą, a w każdym razie wszyscy mniej więcej kulturalni. Różnica polega tylko na tym, że większość po latach zapomina, co widziała i słyszała, natomiast ja - pamiętam. I jeśli spisałem swoje wrażenia, rozmowy, refleksje, to po to właśnie, by także innym przywołać w pamięci to, co działo się na naszych - i nie tylko na naszych - scenach i estradach przez ostatnie pół wieku" - pisał w książce "Życie wśród gwiazd".