Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
07.03.2013
redakcja memori.pl
Liryczna Osiecka

Przez wielu kochana i podziwiana. Inspiracja dla pokoleń. Jaką Agnieszkę Osiecką pamiętamy po przeszło 16 latach jej nieobecności?

 

Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Łodzi. Pracowała w zawodzie. Związana była m.in. z Teatrem Ateneum, teatrem Atelier. Dużo pisała – z czego najbardziej była znana. Można powiedzieć iż była liryczną dziennikarką. A z drugiej strony sama przewrotnie twierdziła, że: „wiele moich piosenek to po prostu rymowane reportaże".

Debiut jako autorki tekstów należałoby wyznaczyć na rok 1954. Związała się wtedy ze Studenckim Teatrem Satyryków.W latach 1963-68 prowadziła Radiowe Studio Piosenki w Polskim Radiu. Wypromowano wtedy jedne z najciekawszych postaci scenicznych, takie jak chociażby Ewa Demarczyk czy Maryla Rodowicz.

1963 rok to również wielki sukces na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.Stworzyła około 2000 tekstów do piosenek, wykonywanych przez rozmaitych polskich artystów. Do jej utworów muzykę skomponowało wielu, wśród nich Seweryn Krajewski, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda.Magda Umer twierdzi, że w jakimś stopniu każdy tekst piosenki może zawierać pierwiastek autobiografii artystki – jej związki, m.in. z Markiem Hłaską, pragnienie swobody, ciągłe poszukiwanie, pęd działania. W jednym z wywiadów Jan Borkowski, przyjaciel Agnieszki Osieckiej wspomina, że była dobrą kobietą, jednak brakowało jej asertywności i stanowczości, czego wynikiem były jej częste rozczarowania w kręgu relacji i uczuć.

W swoim życiu poszukiwała wolności, zdarzało się, że znikała bez słowa, aby najzwyczajniej w świece odetchnąć od codzienności.Znieczulający nałóg wprowadził ją w błędne koło, pozwalając sobie na swojego rodzaju niemoc, szukała ucieczki od nieudanych i bolesnych spraw.

Jednak ponad te prawy wybijają się teksty najbardziej znanych utworów: „Piosenka o okularnikach”, „Małgośka”, „Uciekaj moje serce”, „Niech żyje bal”. Jej twórczość uwieczniono zarówno w tomikach poezji, jak i piosenkach, które znamy do dziś.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.