Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
28.11.2013
redakcja memori.pl
Leon zawodowiec

Znany z 550 ról filmowych kina polskiego i zagranicznego, sześciokrotnie żonaty, kochał życie i do końca miał „apetyt na czereśnie”. 29 listopada 2013 roku mija 7. rocznica śmierci aktora filmowego i teatralnego – Leona Niemczyka.

Jak na wojenną młodość – brał udział w powstaniu warszawskim, pracował w obozie w Niemczech – zadebiutował młodo, w wieku 30 lat. Początkowo związany był z teatrami w Warszawie i Gdańsku. Pierwszy raz wystąpił w filmie „Celuloza” Jerzego Kawalerowicza w 1953 roku. Chętnie przyjmował każdą propozycję filmową, twierdził, że z każdej, nawet najmniejszej roli można stworzyć coś dobrego. Leon Niemczyk jest znany z wielu kreacji, zarówno wielkich, jak i tych najskromniejszych. „Nóż w wodzie”, „Krzyżacy”, „Pociąg” - to tylko kilka tytułów kojarzonych z wybitnym polskim aktorem. Występował także w serialach: „Czterdziestolatku” czy „Złotopolskich”. Dobrze czuł się w każdym gatunku filmowym. Wielokrotnie wcielał się w wyraźne postacie, kreując typ macho, amantów, zawsze o silnym charakterze. Tę siłę było widać także w życiu codziennym. Grał praktycznie do końca życia, zawsze w tym samym stylu, niezawodnie. Mimo lat miał doskonałą pamięć i charyzmę. Jego ostatnim występem było widowisko poetyckie „Umarli ze Spoon River”emitowane przez Teatr Telewizji.

Przez wiele lat mieszkał w Łodzi w zwykłym bloku. Znajomi ze środowiska wspominali, że był skromnym, szczerym człowiekiem i profesjonalnym aktorem. Mówiono na niego „Leon zawodowiec”, podkreślając tym samym jego wkład i zaangażowanie w pracę, którą wykonywał perfekcyjnie. Należał do czołowych aktorów kina lat 50. i 60.

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.