Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
25.05.2014
redakcja memori.pl
Legenda fotoreportażu wojennego

25 maja 1954 roku odszedł jeden z najbardziej znanych fotografów reportażowych XX wieku – Robert Capa.

Początkowo, kiedy pracował dla rozmaitych czasopism uwieczniał wydarzenia z życia politycznego Paryża. Z czasem rozpoczął robić zdjęcia podczas zamieszek i różnych wojen na świecie. Sfotografował między innymi wojnę domową w Hiszpanii z lat 30. XX wieku, gdzie zrobił jedno z najpopularniejszych w historii zdjęć, które przyniosło mu sławę: „Padający żołnierz”.

Na przestrzeni lat uchwycił także inwazję Japonii na Chiny w 1938 roku, II wojnę światową we Włoszech, Sycylii i północnej Afryce. Wziął udział w operacji Overlord. Uwiecznił nalot aliantów na Niemcy w Normandii. W tym czasie współpracował z Amerykańskimi pismami.

Wykonał wiele zdjęć na całym świecie. Podróżował do Izraela, gdzie ówcześnie powstawało państwo żydowskie, ZSRR, Czechosłowację, rodzinne Węgry, Japonię. Odwiedził również Polskę, gdzie uwiecznił powojenną Warszawę i Auschwitz.

Z życiem prywatnym fotografa wiąże się wiele ciekawostek. Był związany między innymi ze szwedzką aktorką Ingrid Bergman, co stało się inspiracją do nakręcenia filmu A. Hitchcocka „Okno na podwórze”.

Istotnym momentem w świecie fotografii było powstanie w 1947 roku agencji Magnum, która zrzeszała wielu zdolnych artystów. Współzałożycielami byli m.in. Robert Capa, Cartier-Bressonem, Davidem Seymour. Agencja skupiła fotografów sprzeciwiających się wyzyskowi przez korporacje. Obecnie w kręgi zaprasza się zdolnych fotografów z całego świata.

Jego mottem zawodowym stały się słowa: „Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko”. Zginął od wybuchu miny podczas relacjonowania wojny w Wietnamie.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.