Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
17.01.2013
redakcja memori.pl
Ikona kultury, która zachwyca pokolenia
Czesław Juliusz Wydrzycki, bądź po prostu Czesław Niemen – piosenkarz, muzyk, autor tekstów. Poruszał swoje pokolenie, zachwycał również kolejne. Także dzisiaj, 8 lat od śmierci artysty jego głos, charyzma oraz wrażliwość nie pozostaje bez odzewu u najmłodszego pokolenia.
 
Perfekcjonista, myślami odbiegający od teraźniejszości, taki został zapamiętany w oczach wielu fanów oraz osób z nim związanych.
 
Rodzina Niemenów przyjechała do Polski w 1958 roku. Przymusowo przesiedlono ich z Kresów Wschodnich. W Gdańsku Czesław Niemen ukończył szkołę muzyczną. Początkowo związany był z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym dawał koncerty w kraju i na świecie. W swojej karierze występował z takimi grupami muzycznymi jak m.in. Akwarele, Niemen Aerolit. Po 1965 roku tworzył samodzielnie piosenki bigbitowe i rock’n’rollowe. Rok 1967 zaowocował największym, jak się dzisiaj okazało, utworem muzycznym, który stał się manifestem młodego pokolenia lat 60. „Dziwny jest ten świat” można zaliczyć do najczęściej coverowanych utworów muzycznych. Otworzył nie jedną galę artystyczną, wielokrotnie wykonywany przez współczesnych wokalistów jako hołd składany Czesławowi Niemenowi. Muzyk ocierał się o nowe gatunki, eksperymentował grając na organach, używając syntezatorów, tworzył awangardowe, elektroniczne dźwięki, zajmował się kompozycją.  
 
Uwielbiany przez miliony Polaków stanowił fenomen w swojej dziedzinie. We wspomnieniach najbliższych akcentuje się, że sam Niemen nie tworzył dla poklasku , uznania i sławy. W późniejszym okresie, mimo choroby pracował z wielką mocą i poświęceniem. Miał silny charakter, ale także wrażliwą duszę. Jak w pewnym wywiadzie wspominała córka Czesława Niemena, Natalia, mimo rozczarowań rzeczywistością i tego, że „dziwny był ten świat”, w dużej mierze jawił się on artyście jako piękny.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.