Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
14.05.2013
redakcja memori.pl
Himalaje według kobiety
Jedna z najbardziej znanych kobiet himalaistek. Pierwsza w Europie wspięła się na Mount Everest. Światowa rekordzistka, która zdobyła osiem ośmiotysięczników. 13 maja 2013 roku minęła 21. rocznica śmierci największej rekordzistki w dziedzinie wspinaczki górskiej.
 
Wanda Rutkiewicz urodziła się na Litwie, jednak większość życia spędziła w Polsce. Od zawsze jej pasją był sport. Należała do Klubów Wysokogórskich, stąd związek ze wspinaczką, który rozpoczął się wraz z wyjazdem na skałki w Góry Sokole w 1961 roku. Natomiast rok kolejny zaowocował dożywotnią miłością do gór. Tatry zdobywała zarówno latem jak i zimą. Nie stroniła od trudnych podejść, np. północnej ściany Małego Kieżmarskiego Szczytu.
 
Himalaistka była głównie rzeczniczką alpinizmu kobiecego. Jej założeniem była wspinaczka właśnie w takiej grupie. Mocno stawiała na taki zespół, mimo tego, że niejednokrotnie ją do tego zniechęcano, bądź odradzano.  Pierwsze wspinaczki poza krajem zaprowadziły ją do Norwegii, a później w Alpy. Pokonała kolejno w 1968 roku filar Trollryggenu w Norwegii, w 1976 roku wschodnią ścianę Augille du Grépon, a 6 lat później wspięła się na Eiger. 1978 rok dał jej tytuł pierwszej kobiety, która zimą przeszła północny filar Matternhornu. Najbardziej fascynowały ją góry wysokie. W wielu przypadkach zdobyła ona miano pierwszej kobiety, bądź prowadzącej zespół kobiecy w zdobyciu szczytów, ścian czy filarów.
Bez wątpienia największym sukcesem życiowym, a za razem rekordem wśród kobiet na świecie, były wspinaczki związane z ośmiotysięcznikami. Wanda Rutkiewicz to zdobywczyni Mount Everest (8848 m), Lhotse (8501 m), K2 (8611 m), Shisha Pangma (8027 m), Gasherbrum II (8035 m), Gasherbrum I (8068 m), Cho Oyu (8153 m) oraz Annapurna (8091 m).
 
Wiele przemyśleń Wandy Rutkiewicz zostało spisanych w czasopismach, książkach autorskich, a także poświęconych jej samej.
Znajomi Wandy Rutkiewicz wspominają jak bardzo uwielbiała naturę i jak bardzo fascynował ją świat widziany z góry - domy wielkości pudełka od zapałek i „wspaniały zielony dywan w różnych odcieniach”. Mimo tego, że mąż zawsze chciał w niej widzieć modelową kobietę i nie był optymistycznie nastawiony do jej wspinaczki, nigdy nie prowadziła statycznego trybu życia. Niebanalna, wszechstronna kobieta swoje życie oddała pasji. Zginęła podczas ataku szczytowego na Kanczendzong w Himalajach. Jej ciała nie odnaleziono, zostało ono jednak częścią gór, gdzie jak mawiała za życia, zostało wielu jej przyjaciół.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.