Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
12.11.2014
redakcja memori.pl
Fotograf Solidarności - 2. rocznica śmierci Erazma Ciołka

13 listopada 2012 roku odszedł jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów fotografików – Erazm Ciołek. Wspomnienie w 2. rocznicę śmierci.

Urodzony w 1943 roku w Łodzi fotograf-samouk zyskał uznanie szczególnie jako fotoreporter. Swoją pracę rozpoczął w latach 60. kiedy to związał się z Centralną Agencją Fotograficzną, a następnie w latach 1971 – 1973 roku współpracował z redakcją tygodnika „Polityka”.

Erazm Ciołek utrwalił najważniejsze wydarzenia historyczne lat 80., a także okresu przełomu '89 w Polsce. Nie bez powodu nazywany był „fotografem Solidarności”, bowiem uwiecznił powstanie i późniejsze dzieje ugrupowania jak pierwsze strajki w Stoczni Gdańskiej czy walkę z władzą komunistyczną. Wielokrotnie towarzyszył działającym opozycjonistom, był w samym centrum ówczesnych wydarzeń, które skrupulatnie dokumentował. Owocem jego nieskrępowanej pracy były także zdjęcia m.in. z pogrzebu Grzegorza Przemyka oraz z pielgrzymki Jana Pawła II do kraju. Sfotografował wiele znanych postaci ze świata polityki: Tadeusza Mazowieckiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Jacka Kuronia, Lecha Wałęsę.

Fotografik przynależał również do Ruchu Kultury Niezależnej, uczestniczył w tajnych spotkaniach. Zdjęcia z wydarzeń publikował w „Podziemnych Wiadomościach Agencyjnych”, współtworzył fotograficzny serwis Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA.

W tym czasie był znany także jako fotograf życia społecznego kraju. Jako pierwszy uwiecznił brutalny świat narkomanów w czemu pomogło mu tymczasowe wejście w owe środowisko.

Twórczość Erazma Ciołka jest znana w wielu miejscach na świecie. Był autorem licznych wystaw poza granicami kraju. Wydane zostały także albumy tematyczne, będące podsumowaniem jego działalności.
 

„Fotograf Solidarności” był laureatem wielu nagród i odznaczeń. W 1984 roku został uhonorowany nagrodą Komitetu Kultury Niezależnej Solidarności, a kilka lat później otrzymał nagrodę Dziennikarzy Niezależnych za całokształt twórczości. Istotnym momentem było uhonorowanie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zyskał również jedno z najważniejszych odznaczeń Polski – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zarówno jego zdjęcia jak i działalność wyrażały powszechny stosunek zarówno opozycjonistów jak i zwykłych ludzi do władz PRLu. Uchwycone momenty były jednak faktami, wyrażały tożsamość Polaków. Dzisiaj stanowią one świadectwo, nieblaknący obraz minionych wydarzeń.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.