Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
20.07.2014
redakcja memori.pl
Filozofia walki

20 lipca 2014 roku mija 41. rocznica śmierci amerykańskiego aktora, mistrza wschodnich sztuk walki Bruce Lee.

Od najmłodszych lat związany był ze środowiskiem aktorskim. Swoją karierę rozpoczął w Honkongu, gdzie sięgały jego korzenie. Zasłynął w chińskich i amerykańskich filmach akcji, które w dużej mierze skupiały się na walce i prezentowaniu stylów wschodnich sztuk. Zadebiutował w „Narodzinach ludzkości”, a swój warsztat rozwinął w znanych produkcjach takich jak „Wściekła pięść”oraz „Wejście smoka”. W przyszłości został producentem i założył własną wytwórnię filmową.

Postać Bruce Lee jednoznacznie jest kojarzona z chińskimi sztukami walki. Już jako dziecko chętnie poświęcał czas na treningi i dzięki swojej pasji oraz zaangażowaniu doszedł do perfekcji. Jego warsztat sprawił, że został nauczycielem king-fu ludzi różnego pochodzenia, co spotkało się z krytyką rodzimych mistrzów. Bruce Lee nie zaprzestał działalności, a w przyszłości zaprezentował Jeet Kune Do, które miało być wyzwoleniem od różnego rodzaju stylów, metod i sztywnych konwencji. Ponadto współpracował ze znanymi mistrzami karate, a także taekwondo.

Przedwczesna śmierć Bruce Lee oraz jego osiągnięcia sprawiły, że stał się ikoną kultury popularnej. Był osobą , która przełamywała obowiązujące schematy. Mimo pochodzenia udało mu się zasłynąć w filmach amerykańskich lat 60. i 70. Ponadto dzielił się swoją wiedzą z ludźmi różnych ras i narodowości wbrew woli mistrzów, którzy usilnie strzegli tajników sztuki. Uważał, że dzięki podobnej wiedzy człowiek poznaje swój potencjał i dochodzi do pełnego zrozumienia samego siebie.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.