Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
07.08.2014
redakcja memori.pl
Femme fatale Kalina Jędrusik

7 sierpnia 2014 roku mija 23. rocznica śmierci wyrazistej aktorki teatralnej i filmowej Kaliny Jędrusik.

Jako absolwentka krakowskiej PWST szybko zadebiutowała na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Tam też poznała swojego przyszłego męża - autora „Jeziora Bodeńskiego” pisarza Stanisława Dygata, z którym była związana aż do jego śmierci. Występowała także w warszawskich teatrach: Narodowym, Współczesnym, Rozmaitości, Polskim.

Była powszechnie uwielbiana za swoją urodę i wdzięk. Nazywana była seksbombą swoich czasów. Za życia wykreowała wizerunek zmysłowej femme fatale, kobiety wampa. Nie można było jednak odmówić jej talentu. Pośmiertnie zajęła trzecie miejsce w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję czasopisma „Film” jako najlepsza aktorka w historii polskiego kina.

Słynęła z filmowych ról niebanalnych i uwodzicielskich kobiet. Zagrała m.in. w „Lekarstwie na miłość”, „Ziemi obiecanej”, w której wzbudziła wiele kontrowersji, „Dziewczętach z Nowolipek”. Wystąpiła także wielokrotnie w Teatrze Telewizji. Związana była z Kabaretem Starszych Panów, gdzie zaprezentowała swoje lekkie poczucie humoru.

Nigdy nie dane jej było mieć dzieci. Z małżeństwa z Dygatem przyszła na świat córeczka, która wkrótce po porodzie zmarła i od tego czasu pozostali bezdzietni. W jesieni życia, po odejściu męża (zamarł w 1978 roku) zaczęła otaczać się zwierzętami wbrew zaleceniom lekarzy – cierpiała na astmę, która ostatecznie była przyczyną jej śmierci.

Kalina Jędrusik we wspomnieniach najbliższych oraz znajomych ze środowiska została zapamiętana nie tylko jako przebojowa króla sceny. Mówiono o niej, że była subtelną, inteligentną oraz urzekającą czarem osobą.

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.