Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
23.08.2013
redakcja memori.pl
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmów

23 sierpnia po raz kolejny jest obchodzony Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Datę ustanowiono w odniesieniu do 23 sierpnia 1939 roku kiedy podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow, który w przyszłości uwarunkował wiele masowych zbrodni II wojny światowej.

Dzień Pamięci został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 roku, a pierwsze obchody w Polsce miały miejsce w 2011 roku w Warszawie. W tym dniu szczególnie składa się hołd ofiarom reżimów totalitarnych. Ma on na celu wspomnienie masowych eksterminacji. Głosi się również hasła demokratyczne oraz pokojowe. W związku z tym utworzono także Europejską Sieć Pamięci i Solidarności, która ma za zadanie zbieranie i badanie dokumentów historycznych oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat historii XX wieku. Do ESPS należą m.in. Polska, Niemcy, Słowacja i Węgry.

W tym roku obchody mają miejsce na Litwie. Tam spotkają się ministrowie sprawiedliwości oraz młodzież krajów Europy. W ramach projektu „Remember. August 23” powstała przypinka z takim napisem, którą można nosić na wyraz pamięci o zamordowanych.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.