Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
31.10.2013
redakcja memori.pl
Dzień Wszystkich Świętych

Początek listopada zapowiada dni, kiedy duchowo łączymy się z najbliższymi osobami zmarłymi, a także tymi, którzy w jakiś sposób zapisali się w ziemskim bytowaniu. Odwiedzamy ich miejsca spoczynku, nasze myśli wypełnione są wspomnieniami, modlitwą. Cmentarze ozdobione są palącymi się zniczami, których światełko oznacza naszą pamięć oraz nieśmiertelność duszy. Wszelkie symboliczne gesty wskazują na nasze więzi ze zmarłymi, a także przyczyniają się do refleksji nad naszą egzystencją.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada, to radosne święto chrześcijańskie, dające śmiertelnikom nadzieję na osiągnięcie zbawienia. Według zamysłu religii, wszyscy ludzie powołani są do świętości. Jest to swojego rodzaju dar, pozostawiony na użytek człowieka.

W VIII wieku 1 listopada był dniem kultu męczenników, którzy zginęli w imię wiary, a także świętych Kościoła. Dziś wspominamy głównie wszystkich świętych zmarłych. Wyrażamy także nadzieję, że nasi najbliżsi dzięki naszemu wstawiennictwu osiągną wieczne szczęście.

2 listopada to Dzień Zmarłych, inaczej nazywany Zaduszkami. Wtedy wspominamy wszystkich zmarłych, z którymi w jakiś sposób byliśmy związani. Tradycja obchodów tego dnia w Polsce sięga XII wieku. W Kościele katolickim to czas modlitw za dusze wszystkich wiernych, którzy odeszli z tego świata.

Święto Zmarłych na całym świecie obchodzone jest w innym czasie, pod rozmaitymi nazwami, według kanonu konkretnej tradycji i kultury. Nie zmienia to jednak stosunku do naszej pamięci oraz osobistych emocji, które w każdym zakątku ziemi mają to samo oblicze.

 

 

W minionym roku odeszli... :

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.