Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
12.04.2014
redakcja memori.pl
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest dzień, w którym oddajemy część i pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej.

Pod koniec 1939 roku w wyniku konfliktów wojennych wielu oficerów Wojska Polskiego (a także cywilów), zostało pojmanych i wziętych do niewoli przez NKWD. Stali się oni jeńcami obozów w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Na mocy decyzji władz ZSRR rozstrzelano ich w zbiorowej egzekucji wiosną 1940 roku. Zostali oni pochowani w masowych grobach w lasach na terenie byłego Związku Radzieckiego: pod Smoleńskiem, w Miednoje, w okolicach Charkowa. Z inicjatywy władz niemieckich ujawniono je podczas ekshumacji w 1943 roku. Przez lata sprawa była badana między innymi przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, z drugiej strony władze wschodnie fałszowały i zatajały wszelkie fakty związane z wydarzeniem.

W okresie II wojny światowej, a także po jej zakończeniu, odpowiedzialność za zbrodnię przypisywano nazistowskim Niemcom, jednak po latach oficjalne śledztwo wskazało właściwych zbrodniarzy. W 1990 roku władze Rosji przyznały do się do „jednej z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Od tego czasu obchodzono Światowy Dzień Ofiar Katynia. Z kolei w 2007 roku dzień 13 kwietnia ogłoszono Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzisiaj, nawiązując do tamtych wydarzeń niejednokrotnie mówi się o ludobójstwie czy zbrodni przeciwko ludzkości.

Kiedy w 2010 roku delegacja polskiego rządu na czele z Prezydentem kraju udała się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w okolicach Smoleńska miała miejsce katastrofa lotnicza. 10 kwietnia zginęło 96 ważnych dla Polski postaci: prezydent Lech Kaczyński oraz Jego żona Maria, były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także osoby związane z polityką, sztuką, stowarzyszeniami, wojskowi, duchowni, pracownicy linii lotniczych.

 

 

Zachęcamy użytkowników naszego portalu do dodawania znanych memori osób, które zginęły w katastrofie lotniczej. Także w ten wizualny sposób możemy wyrazić naszą pamięć dla tamtych wydarzeń oraz oddać im cześć.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.