Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
21.11.2013
memori.pl
Dni Honorowego Krwiodawstwa

22 listopada 2013 roku to początek Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Inicjatywa została ustanowiona przez Polski Czerwony Krzyż i w tym roku potrwa do 26 listopada. W tym czasie można dobrowolnie dołączyć do grona krwiodawców. Dawcą może być osoba, która ukończyła 18 lat i spełnia określone wymogi zdrowotne. Do grona nie przyjmuje się np. osób zarażonych wirusem HIV. Pobrana krew jest darem przekazywanym potrzebującym, m.in. ofiarom wypadków, osobom które potrzebują transfuzji. Często przyczynia się to do uratowania życia. Szczególnie cenna jest rzadka grupa krwi.

Pobieranie odbywa się w stacji krwiodawstwa. Oddanie 450 ml jest całkowicie bezpieczne i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu czy życiu człowieka, bowiem w całym organizmie znajduje się około 5 litrów krwi.

22 – 26 listopada to także okres rozmaitych uroczystości, spotkań, wręczania odznaczeń oraz szczególnych podziękowań skierowanych do Honorowych Krwiodawców i wolontariuszy. Honorowi członkowie, którzy oddali 20 litrów krwi dostają wyróżnienie w postaci odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wskazuje to na wielką wdzięczność i znaczenie jakie ma dzielenie się krwią, które także można nazwać dzieleniem się życiem.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
2013.11.24
Obecnie bardzo potrzeba krwi z mniej spotykanych grup: B Rh - i AB Rh - oraz 0 Rh -. Dzień, w którym oddaje się krew jest wolny od pracy i wszystko w organizmie szybko się regeneruje więc warto się podzielić, jeśli mamy taką okazję.