Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Facebook Twitter NK
memori dodane przez Paula S.
memori odwiedzone 19297 razy
zapalono już 1832 świeczek
zapalono już 39 zniczy
Diana  Frances Spencer
Diana Frances Spencer
01.07.1961
31.08.1997
żyła 36 lat
Diana Frances Spencer
pierwsze imię Diana
nazwisko Frances Spencer
data urodzenia 01.07.1961
miejscowość urodzenia Sandringham
państwo urodzenia Anglia
tytuł/stopień Księżna Walii
płeć kobieta
stan cywilny rozwiedziona
ilość dzieci 2
 
data śmierci 31.08.1997
miejscowość śmierci Paryż
państwo śmierci Francja
 
miejscowość pochówku Althrop
państwo pochówku Wielka Brytania
 
cmentarz Posiadłość Rodziny Spencer-ów
 
rodzaj pochówku inny
forma pochówku tradycyjna
Księżna Walii
Diana wykonywała swe obowiązki jako księżnej Walii. W 1982 roku (po raz pierwszy za granicą) reprezentowała królową Elżbietę na uroczystościach pogrzebowych Gracji, księżnej Monako
po ślubie odwiedzała szpitale i wspomagała chorych, co było tradycyjnym obowiązkiem księżnych Walii. W kwietniu 1987 r. Diana została pierwszą wysoko postawioną osobą, która została sfotografowana z osobą zarażoną wirusem HIV. Bill Clinton napisał później: W 1987 r., kiedy wiele osób wierzyło jeszcze, że AIDS można się zarazić przed dotyk, księżna Diana usiadła obok chorego człowieka i ścisnęła jego dłoń. Pokazała światu, że ludzie z AIDS nie zasługują na izolację, ale na pomoc i współczucie. Pomogło to zmienić opinię świata i dało chorym nadzieję na pomoc. Księżna często odwiedzała szpitale, gdzie leżeli chorzy na AIDS.

Jej najbardziej znaną działalnością był udział w kampanii przeciwko minom. W styczniu 1997 r. udała się do Angoli, jako wolontariusz Czerwonego Krzyża. Odwiedzała szpitale i osoby, które zostały okaleczone wskutek wybuchu min lądowych. Uczestniczyła w szkoleniach jak unikać min i wspierała program rozminowania terytoriów Angoli. Jej zdjęcia, na których w hełmie i kamizelce kuloodpornej przechadza się po polu minowym obiegły cały świat (tak naprawdę trasę jej "spaceru" ustalili saperzy). W sierpniu 1997 r. w podobnym celu odwiedziła Bośnię i Hercegowinę. Uważa się, że księżna swoją działalnością przyczyniła się do podpisaniu traktatu w Ottawie w grudniu 1997 r., przeciwko stosowaniu min lądowych.

Księżna Diana przewodniczyła i wspierała wiele organizacji charytatywnych. Jej działalność zjednała jej sympatię opinii publicznej. Nazwano ją "królową ludzkich serc".

Inne wykonywane zawody

Diana była wspaniałą kobietą, nazywaną z resztą KRÓLOWĄ LUDZKICH SERC. Nie umieła przejść obojętnie wobec krzywdy i bólu innych osób, nawet tych obcych. Prowadziła działalność charytatywną, odwiedzała szpitale i pocieszała chorych. Brała udział w kampani przeciwko minom, była wolontariuszem Czerwonego Krzyża. Przewodniczyła i wspierała wiele działalności, które miały nieść pomoc osobom najbardziej tego potrzebującym. Swą postawą, wewnętrznym ciepłem, współczuciem i chęcią niesienia pomocy zaskarbiła sobie sympatię i miłość ludzi w każdym zakątku świata. Została nazwana KRÓLOWĄ LUDZKICH SERC.
okoliczności śmierci
rodzaj śmierci tragiczna - wypadek
przyczyna śmierci obrażenia odniesione w wypadku

31 sierpnia 1997 roku o godz. 0:24 w Paryżu, Mercedes S280[29] uderzył w 13. filar tunelu Alma. Samochód, wiozący księżną, uciekał przed paparazzimi w trakcie drogi z hotelu Ritz Paris (własności Mohameda Al-Fayeda) do apartamentu przy ulicy Arsène Houssaye. Siedzący po lewej stronie pojazdu, kierowca Henri Paul i Dodi Al-Fayed zginęli na miejscu. Ranni zostali: Diana i ochroniarz Dodiego, Trevor Rees-Jones.
Pierwszej pomocy udzielił księżnej doktor Frederic Mailliez, który 31 sierpnia o godzinie 0:26 przejeżdżał pod tunelem Alma. Zeznał on, że na tylnym siedzeniu rozbitego Mercedesa znalazł kobietę, która była bardzo osłabiona, jęczała.
O godzinie 1:00 w nocy księżna została przewieziona do szpitala La Pitié-Salpêtriére, gdzie podjęto próby ratowania jej życia i zdrowia. Wewnętrzne obrażenia okazały się jednak zbyt rozległe. Diana zmarła o godzinie 4:00[35] w niedzielę, 31 sierpnia 1997 roku. Miała 36 lat.
okoliczności pochówku
Pierwotnie miejscem pochówku księżnej Walii miała być rodowa Kaplica Spencerów niedaleko Great Brington. Plany zmienił jednak jej brat, Charles Spencer, 9. hrabia Spencer ze względu na chęć zapewnienia zmarłej siostrze prywatności i umożliwienia jej synom odwiedzania grobu bez obecności turystów czy dziennikarzy

W prywatnej uroczystości udział wzięły wyłącznie najbliższe osoby z otoczenia Diany (nie więcej niż 10 osób): były mąż, synowie, matka, rodzeństwo, bliski przyjaciel i ksiądz. Księżna została pochowana w czarnej sukni z długimi rękawami, zaprojektowanej przez jej ulubioną projektantkę, Catherine Walker. W jej dłoniach umieszczono różaniec, prezent od Matki Teresy z Kalkuty.