Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
26.10.2013
redakcja memori.pl
Dawca narządów dawcą życia

Od 9 lat w Polsce, 26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ten dzień jest motywacją do śmiałych rozmów na temat przeszczepów, dawstwa organów (nie tylko po śmierci) oraz przekazywaniem komórek, szpiku i krwi.

Niejednokrotnie w wyniku ciężkich chorób czy wypadków istnieje natychmiastowa potrzeba ratowania życia ludzkiego poprzez przeszczepienie konkretnego organu – np. nerki, serca, czy części ciała, bądź skóry. To samo dotyczy przekazania odpowiedniej ilości krwi przy jej gwałtownej utracie, a także przeszczepu szpiku w przypadku, między innymi, chorób nowotworowych.

W każdej sytuacji, czy dotyczy to osób najbliższych, czy całkiem obcych, dawstwo stanowi bezinteresowny gest, w celu ratowania ludzkiego życia. Wiele osób się waha, bądź nie rozumie poszczególnych procedur dawstwa. 26 października organizowane będą w Polsce rozmowy z osobami, które żyją dzięki nowym narządom oraz spotkania uświadamiające w kwestii przeszczepów. Będzie można także podpisać lub odnowić oświadczenie woli, że w przypadku śmierci, zezwala się na rozdzielenie swoich organów.

Dla wielu ludzi przeszczep organów jest kwestią sporną etycznie, niemoralną, a przede wszystkim niezrozumiałą. Traktują to jak oddanie części siebie i obawiają się pogorszenia stanu zdrowia. Takie obawy nie są w pełni słuszne i uzasadnione, jednak najważniejsze jest, aby każda podjęta decyzja była zgodna z naszymi przekonaniami i odczuciami.


 


 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.